» «

קשת כפולה

קשת כפולה
מהי הקשת הכפולה שמופיעה לעיתים בשמיים?לעיתים מופיעה הקשת בענן פעמיים. התופעה מכונה "קשת כפולה" (Double Rainbow).

הקשת המשנית בה היא השתקפות של הקשת הראשית. לכן היא עמומה יותר והפוכה ממנה בסדר הצבעים (בעוד שבקשת הראשית הצבע האדום הוא למעלה, בקרן המשנית הוא בתחתית).

הקשת המשנית נוצרת תמיד, אך היא נגלית לעינינו רק כשאור השמש בהיר מאד. האור נשבר פעמיים בתוך הטיפה, שכן הטיפה היא מעין מראה שמשקפת גם את שבירת הקרן וגם את השתקפותה. כך יוצא האור השבור מהטיפה ונגלה לעינינו כקשת ראשית ובו-זמנית הוא יוצא כקשת שנייה, חלשה יותר והפוכה. זוהי הקשת המשנית - קשת חלשה יותר מכיוון שהיא השתקפות. הקשת המשנית היא גם הפוכה, משום שהיא השתקפות של שבירת הקרן המקורית. כמו שמראה מציגה לנו הכל הפוך, כך גם תוצג קרן ההשתקפות (הקשת המשנית) הפוך.

מדעית, התופעה נובעת משבירה כפולה של קרני האור בטיפות הגשם. היא מתרחשת בשל סטיית הזוויות של הקשת העיקרית והקשת המשנית. מבחינה אופטית, הבדלי הזוויות שיוצרות את הקשתות הם כה גדולים (עוברים את ה-180 מעלות!) שהם הגורמים לכך שצבעיה של הקשת המשנית הפוכים משל הקשת הראשית.

אגב, החלק שבין שתי הקשתות נראה חשוך יותר. אמנם תמיד יהיה כהה יותר מחוץ לפס האדום של הקשת וכאן הפסים האדומים הם באותו צד, זה שבין הקשתות. לכן תיווצר בין הקשתות רצועה כהה. התופעה, שהתגלתה במאה ה-2 לספירה, הקנתה לרצועה הכהה את השם "רצועת אלכסנדר", על שם אלכסנדר מאפרודיזיאס, שהיה החוקר הקדום שהבחין בה והציגה ראשון.


הנה הקשת הכפולה:

https://youtu.be/k6N882ZUYV4


הסבר לתופעת הקשת הכפולה:

https://youtu.be/3oYnUabaXnQ


כאן היא גורמת לצלם לבכות ממנה:

https://youtu.be/OQSNhk5ICTI


ועוד קשת כפולה בסרטון קפיצות זמן:

https://youtu.be/vo00p3__Xqo


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.