» «

רכס הקווקז

הרי הקווקז
מהו רכס הרי הקווקז?את הרי הקווקז (Caucasus mountains) האדירים מכנים תושבי גאורגיה "גן עדן". ואכן, רכס הרי הקווקז הוא עצום ומתפרש על אלפי קילומטרים במספר מדינות, מהים השחור ועד לים הכספי, ביניהן רוסיה, טורקיה וגאורגיה.

גאוגרפית רכס הרי הקווקז הוא רכס הרים אדיר ומפורסם המשתרע בין הים השחור לים הכספי באזור קווקז ונמצא על הגבול שבין אירופה ואסיה. גאולוגית מהווה הקווקז חלק משרשרת הרים עצומה הכוללת גם את ההימלאיה והאלפים ושנוצרה כתוצאה מ"הקימוט האלפיני".

יש בהרי הרכס מגוון של צבעים וגוונים - מיערות ועמקים ירוקים ועתירי צומח, דרך שמיים ואגמים תכולים וכמובן - פסגות גבוהות, לבנות ומושלגות תמיד.

"קווקז", שמו של רכס ההרים המפורסם, הוא שיבוש של המילה "קזקז", מילה מהשפה החיתית העתיקה בה כינו את מי שחיו על חופי הים השחור הדרומיים.

רכס הרי הקווקז הגדול שבגיאורגיה נמצא בצפון המדינה, לאורך הגבול הרוסי. דרך שרשרת הרים הוא מחובר לרכס הרי הקווקז הקטן שנמצא בחלק הדרומי של המדינה.

הרי הקווקז אחראים למימיו של נהר הקורה (Kura), או בשמו המסורתי נהר המנטקוארי, החוצה את העיר טביליסי. מימי הנהר הזה נובעים מהתמוססות השלגים שיורדים על הפסגות הקרות של הרי הקווקז.

אל ההרים מגיעים תיירים ומקומיים, בעיקר שוחרי הטרקים והטיולים הרגליים, הנהנים ומטיילים בטבע ההררי הנפלא ובין כפרים עתיקים שהזמן עמד בהם מלכת.


מבט אל רכס הקווקז:

https://youtu.be/SRo0ZqQdOJ4


טיול בקווקז:

https://youtu.be/GZ7gYTa9vOA


תמונות מהקווקז:

https://youtu.be/fR4XjXHa4eg


ועוד מרכס הקווקז:

https://youtu.be/jI9-ke1y60A
הים הכספי
מהו האגם הגדול בעולם?האגם הגדול בעולם הוא הים הכספי.

יש שני אגמים גדולים במיוחד בעולם, אך כל אחד מהם גדול אחרת. אמנם ימת סופיריור שבין ארה"ב לקנדה היא אגם המים המתוקים הגדול בעולם (ימה ואגם הן מילים נרדפות), אבל כללית - האגם הגדול בעולם הוא הים הכספי.

זהו אגם עם מים מלוחים ולכן הוא נתפס אצל רבים בתור ים. אפילו באתרים וספרים מסוימים לא מחשיבים אותו לפעמים כאגם הגדול בעולם אלא כים. זו כמובן טעות. הים הכספי הוא האגם הגדול בעולם, או הימה הגדולה בתבל ולא ים.


הנה מראות מחופי הים הכספי:

https://youtu.be/rMmEI7uK-o4


סיפורו של הים הכספי:

https://youtu.be/WXTJpRyoZv4


ומסע בים הכספי ואזרבייג'אן:

http://youtu.be/b2lKmX5tESI


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.