» «

שדה מגנטי

טרמיטים
מהם תילי הטרמיטים?תילי טרמיטים (Termite mound) הם מבנים מדהימים וטבעיים שבונים נמלים מסוג הטרמיטים. הטרמיטים בונים תילים עצומים בגודלם, שיכולים להגיע לגובה של 6 ו-10 מטרים. התילים הללו מזכירים טירות חול ענקיות ועוברים בדרך כלל את גובהו של בן אדם. הם משמשים למגוריהם של מאות אלפי טרמיטים, ולעיתים אף מעל מיליון, בתוך כל תל.

תופעה מעניינת שרואים באוסטרליה הם תילי הטרמיטים המגנטיים. אלו תילים שבנויים על פי השדה המגנטי של כדור הארץ והם פונים למזרח ומערב, כדי לקבל את האנרגיה של השמש. כמו בעלי חיים שונים, גם הטרמיטים "חשים" את השדה המגנטי של הכדור הארץ ופועלים באופן מדוייק לפיו.

באפריקה יכולים להגיע תילי הטרמיטים לגובה של בניין בן 3 קומות. בכל תל טרמיטים כזה יש מלכה אחת. הטרמיטים יוצאים בתעלות תת-קרקעיות ומביאים מזון לקן שמצוי בתל הגדול.


הנה תל טרמיטים:

https://youtu.be/fz6l9yr2WgY


תילי הטרמיטים המגנטיים שבנויים על פי השדה המגנטי של כדור הארץ והם פונים למזרח ומערב:

https://youtu.be/Ife17BYZ54c


תילי הטרמיטים של אפריקה:

https://youtu.be/xGaT0B__2DM


שדה שלם של תילי טרמיטים מגנטיים כאלה:

https://youtu.be/h3DoaDbuaz4


ושטח בברזיל, בגודל של אנגליה כולה, מלא כולו בתילי טרמיטים כמעט זהים לחלוטין:

https://youtu.be/HGiDwN33WJo?long=yes
נדידת עופות
איך מסייע השדה המגנטי של כדור הארץ לציפורים?בנוסף לנהרות, הרים ואפילו ריחות שונים, השדה המגנטי של כדור הארץ גם הוא כלי ניווט שמסייע לציפורים הנודדות.

השדה המגנטי של כדור הארץ נוצר כיוון שכדור הארץ הוא בעצם מגנט ענקי, עם אלקטרומגנטיות. את האלקטרומגנטיות יוצר הנוזל שבתוך מעמקי כדור הארץ.

בעזרת השדה האלקטרומגנטי של כדור הארץ יכולות הציפורים למשל, לנדוד עד לקצה העולם ולחזור בחזרה, מבלי לאבד את הדרך.


הנה סרטון שמסביר כיצד מסייע השדה המגנטי של כדור הארץ לנדידת הציפורים:

http://youtu.be/LjTQAFdFF1c


וממצאים מדעיים מניתוח מוחות של ציפורים, לגבי היכולת להיעזר בשדה המגנטי של העולם:

http://youtu.be/LtngCRvVj9Q
צבי ים
כיצד שבות צבות הים להטיל בחוף שבו נולדו?נקבות צבי הים מטילות את ביציהן על חוף הים. לאחר שהטילו, הן קוברות את הביצים בחול וחוזרות למים. אחרי זמן מה, בוקעים הצאצאים מהביצים ומוצאים את הדרך אל הים. בדרך ניצודים חלק גדול מהם על ידי ציפורים וסרטנים, אבל מי שישרוד - יתפתח ויגדל. 20 שנה אחר כך, הנקבות שביניהם ישובו, אל אותו החוף בדיוק, כדי להטיל את הביצים שלהן בו.

איך זה קורה?

האחראי לדיוק של השיבה להטיל ביצים, בדיוק בחוף שבו נולדו, הוא תהליך שנקרא "החתמה". ממש כמו שבעלי חיים "מוחתמים" בלידתם ומזהים את הוריהם, בתהליך "ההחתמה" הגיאוגרפי עוברים הצבונים בתקופת הדגירה תהליך טבעי שבו הם "יוחתמו" אל המקום שבו נולדו.

באופן שהמדע עדיין לא מבין לחלוטין, מבטיחה "ההחתמה" שבבגרותן, 20 שנה אחרי לידתן, ישובו הצבות בדיוק אל אותו החוף שבו בקעו בלידתן.

מדובר בפלא של ממש. מסתבר שצבים, יצורים נודדים מטבעם, שנולדו לפני 50 שנים ויותר בחוף מסוים, ימצאו את עצמם חוזרים אליו שוב ושוב, כדי להטיל את ביציהם במקום שבו נולדו.

ההשערה היא שככל הנראה מסתייע תהליך "ההחתמה" בשדה המגנטי של כדור הארץ. המדענים סבורים שהוא זה שמסייע לצבים לנווט את עצמם ממרחקים עצומים, אל החוף שבו נולדו. זה קורה בעונת ההטלה, שמתחילה בחודש יוני, בכל שנה, ומסתיימת בחודש ספטמבר.

ואגב, הפלא של ההחתמה הזו, אל מקום הלידה, הוא לא יחודי רק לצבי ים. גם דגים שונים נוהגים כך וגומאים מרחקים מטורפים אל מקום הרבייה שלהם, שהוא גם מקום לידתם.


הנה תהליך ההחתמה של צבי הים לחוף:

https://youtu.be/fpAObF1B_sI


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.