» «

שווקים מתעוררים

מרקטו
מהו השוק הפתוח הגדול באפריקה?מרקטו (Mercato) הוא השוק של אדיס אבבה ורבים רואים בו את השוק הגדול ביותר באפריקה. גם אם אינו הכי גדול ביבשת, מדובר עדיין בשוק ענק באורח לא אופייני לשווקים שבה.

מגמלים ובדים ועד טלפונים חכמים ומחשבים משומשים - בשוק הזה אפשר לקנות הכל. יש כאן ממוכרי מחצלת של ירקות או פירות מגידולים עצמיים ועד חנויות של ממש ואפילו גדולות. המוצרים הפופולריים כוללים תיקים, כלי עץ, תכשיטים, פסלונים ומוצרי קפה שונים - כיאה למולדת הקפה.

למעשה, שוק הוא לא הגדרה מדויקת למה שרואים בו. המרקטו כולל רחובות על רחובות, מעין עיר ענקית של בנייני ענק, הכוללים מאות דוכנים כל אחד, בריכוזי דוכנים לפי תחומי המסחר. יש אזור של דוכני מזכרות, אזור בגדים שבתוכו חלוקה לבגדי גברים, נשים או ילדים וכן הלאה.

תיירים שמגיעים לכאן יודעים שכמו בכל שוק גדול וצפוף, חשוב לשמור היטב על החפצים האישיים, מפני כייסים וגנבים. ארנקים ודברי ערך או שנשארו במלון או שהם בחגורת כסף או בכיס הקדמי.


הנה ביקור בשוק הענקי של אדיס אהבה (עברית):

https://youtu.be/imgrxOGG0YM


המרקטו במבט מהאוויר:

https://youtu.be/HfvHwkhcZ68


סיפורו של השוק הפתוח הכי גדול באפריקה:

https://youtu.be/SjjIkJ-WB8s


מבט מהיר:

https://youtu.be/9vNA4NKabhg


בואו לשוטט בו:

https://youtu.be/r4_QTcAlJYc


טקס מוכרי הקפה במרקטו:

https://youtu.be/lCrYLQgQANo


ושיטוט ארוך בשוק הגדול של אפריקה:

https://youtu.be/l2ImBc8Mx_8
יוקר המחיה
מהו יוקר המחיה ולמה הוא משתנה מארץ לארץ?אחד הדברים המעיקים בחיי היום יום בישראל הוא יוקר המחיה (Cost of living). הוא שקובע כמה נוכל לקנות ולצרוך מוצרים הדרושים לנו, כדי לשמור על רמת החיים שאליה התרגלנו.

יוקר המחיה או עלות המחיה הם מושגים תאורטיים בכלכלה, המודדים את שווי כוח הקנייה של משקי בית במדינה, עיר, אזור ספציפי וכדומה. במילים אחרות, מודדים בו , את העלות הממוצעת לצריכה.

בכל חברה חלים במשך הזמן שינויים ביוקר המחיה ובמדד המחירים לצרכן, הנקרא גם "מדד יוקר המחיה". עלייה מתמשכת במדדים הללו נקראת "אינפלציה", בעוד ירידה מתמשכת בהם היא "דפלציה".

בהשוואה בין מדינות, ידוע שיוקר המחיה במדינות מפותחות הוא גבוה יותר מזה שבשווקים מתעוררים (מדינות בזינוק) והרבה יותר גבוה מיוקר המחיה במדינות מתפתחות וחלשות כלכלית.

כך ידוע, למשל, שכוח הקנייה במדינות נחשלות שונות באפריקה או באסיה, מאפשר לקנות בעשרה דולרים הרבה יותר מוצרים ושירותים מאלה שנקבל תמורת אותו סכום במדינות אירופה או צפון אמריקה. זאת גם אם זמינות המוצרים ואיכותם במדינות חלשות כלכלית הן נמוכות יותר.

אחד הגורמים המשפיעים על יוקר המחיה הוא ריכוזיות גבוהה. כשהשוק ריכוזי ומעט ידיים מחזיקות את התעשייה והמסחר. הם עושים זאת באמצעות רשתות ענק השייכות למעט בעלים ובאמצעות תאגידי ייצור ענקיים, שהם בעלים של מפעלים שונים המייצרים מוצרים רבים ומגוונים.

ריכוזיות כזו מביאה במרבית המקרים לעליה במחירים. זה קורה מכיוון שהיא מונעת או מקטינה את התחרות במשק או בענף הריכוזי ומשום כך יכולה לקבוע את המחירים הנוחים לה ומכניסים לה סכומי עתק מהכיס הציבורי.


מהו יוקר המחיה? (עברית לילדים)

https://youtu.be/XEgUUK7z77Q


ההשפעה של הריכוזיות על יוקר המחיה (עברית):

http://youtu.be/EKObH5ftyxk


וכתבת טלוויזיה על יוקר המחיה בישראל בהשוואה לברלין ולאירופה (עברית):

https://youtu.be/6_vTmVCs-uI?t=8m22s


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.