» «

שנת צהריים

נמנום
למה אנו צריכים לנמנם?הנִמְנוּם (Snooze) הוא שינה קלה, לרוב במהלך היום, שהגוף לוקח כדי לטפל בעייפות החצי יומית שלנו. העייפות הזו והירידה באנרגיה מתגלית אז, בשעה שבה אנו מרגישים הכי רדומים במהלך היום.

רובנו שותים בזמן זה את הקפה שיעורר אותנו וברי המזל נהנים מהסייסטה, מנוחת הצהריים הנחשקת כל כך.

למי שישנים טוב בלילה, מרבית הסיכויים הם שהעייפות של אחר הצהריים לא תפריע מדי. "חוב השינה" יורגש הרבה יותר אצל אלו שלא ישנים טוב ויגרום להם לרצות או להיאלץ לנמנם.

מדעית אנו יודעים שבמהלך המחזורים הטבעיים של הגוף, שיא העייפות שלנו מגיע פעמיים ביממה. השיא הלילי שמתרחש בדרך כלל באמצע הלילה והשיא השני, זה של אמצע היום, מגיע 12 שעות אחריו - בשעות הצהריים (אגב, מילולית נכון יותר לומר אחר הצהריים כי אלה השעות שאחרי 12:00, שעת הצהריים).


מחקר סיני הראה את היתרונות הקוגניטיביים של השנ"צ המיוחל (עברית):

https://youtu.be/7BoJ9UKQf44


נמנום הקפה מומלץ כנמנום קצר אחרי קפה בעבודה:

https://youtu.be/CaI5LWj6ams


ובחיוך (עברית):

https://youtu.be/fXha4CAQp2s
נמנום קפה
מהו נמנום הקפה, הנמנום הטוב ביותר?שתיית קפה ונמנום מיד אחריה היא הדרך הטובה ביותר להתעורר. זה נקרא "נמנום קפה" (Coffee nap) וזו טכניקה מעולה לחדש אנרגיה במהלך היום, במיוחד לאנשים שנמצאים בעבודה ולא יכולים סתם כך לתפוס תנומת צהריים של ממש.

ארוחת הצהריים היא לרוב ארוחה כבדה יחסית, שנוטה להפוך אותנו לרדומים. הגוף משקיע אנרגיה רבה בעיכול האוכל שאכלנו והוא נוטה להיחלש. העייפות גוברת.

מנגד, הקפאין הוא חומר מעורר. לכן כדי להחזיר לעצמם את האנרגיה, במיוחד בשעת השבירה בצהריים, הגיעו חוקרים בריטיים למסקנה שהדרך היעילה ביותר להתעורר היא נמנום מהיר אחרי קפה. הם ממליצים לשתות כוס קפה, לכוון שעון מעורר לרבע שעה בלבד ולנמנם עד רבע שעה, כשהשעון מצלצל.

הרעיון הוא שהשפעת הקפה אינה מיידית ועד שהיא מתרחשת ניתן לתפוס תנומה קצרה ויעילה, שבסופה מתעוררים חיוניים ומלאי אנרגיה, מוכנים להמשך היום.

ואכן, המחקר הבריטי הוכיח בבירור את מה שרבים יודעים כבר זמן רב - נמנום הקפה הזה עושה את העבודה. נמנום קצר ואחריו עירנות מופלאה להמשך היום.


הנה סרטון שמסביר את נמנום הקפה, שמשלב שתיית קפה עם נמנום קצר:

https://youtu.be/CaI5LWj6ams


וכך מעוררת אותנו שתיית הקפה (מתורגם):

https://youtu.be/foLf5Bi9qXs


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.