» «

תא צלילה

תא צלילה
מהו תא צלילה?


תא צלילה (Bathysphere) הוא מתקן סגור שיכול להשקיע את עצמו לתוך מעמקי הים ולעלות בחזרה אל פני הים, בשיטה הדומה לזו של הצוללת. תא הצלילה משמש לרוב למחקר מתחת לפני הים.

לעיתים קוראים לתא הצלילה גם "בתיספרה" או "בתיסקף", כמו ההגייה הלועזית.

תאי צלילה משמשים למחקר תת-ימי בעומקים גדולים שאליהם קשה לצוללנים להגיע. בתאי הצלילה יכולים הצוללנים לשהות במשך שבועות ארוכים והם יכולים לשמש גם לעבודות שצריכות להיעשות מתחת לפני המים. במהלך השנים השתכללו תאי הצלילה מאד והם מגיעים לעומקים של קילומטרים - הרבה יותר ממה שיכול צולל אנושי להגיע אליו. בזכות קשיות החומר שממנו עשוי תא הצלילה, לחץ האוויר שנשמר בתוכו אינו גורם סבל לצוללן, כמו זה שהיה נגרם לו בצלילה רגילה. בעומקים שאליהם מגיע התא, היה גוף הצוללן נמחץ לחלוטין והוא היה מת במקום.


הנה סרטון על תא צלילה ומה רואים ממנו:

http://youtu.be/4uMlXUWA8-Y
בתיספרה
מהי בתיספרה?הבָּתִיסְפֵרָה (Bathysphere) הוא תא צלילה עשוי פלדה ששימש בעיקר למחקר תת-ימי. לבתיספירה צורת כדור שסגור סגירה מוחלטת ויש בו חלון זכוכית חזק וזרקור רב עוצמה. את הבתיספרות הורידו למעמקי הים, כשהן מחוברות בכבלים חזקים, לבל יינתקו ויאבדו במעמקים.

פיתח את הבתיספרה המדען האמריקאי ויליאם ביבי, כדי לצלול למעמקי היַמים לשם חֵקר הים. תאי צלילה אלה מגיעים כיום לעומק רב מאוד, של קילומטרים מתחת לפני הים. צוללן ללא תא אינו מסוגל לצלול לעומקים כאלו.


הנה סרטון על השימושים המדעיים של הבתיספירה, החל מצלילתו הראשונה של הממציא ויליאם ביבי:

http://youtu.be/VtNHKfm6Wc4


הנה פרופסור פיקארד מתאמן על הבתיספרה שלו:

http://youtu.be/_O-8ia2POIA


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.