» «

תחילת החיים

אביוגנזה
מהי אביוגנזה, או: איך התחילו החיים בעולם?נושא תחילת החיים בעולם העסיק דורות של חוקרים ומדענים. תיאוריית האביוגנזה (Abiogenesis) מציעה הסבר למקור החיים בכדור הארץ. לפי תיאוריה זו השתנו החומרים ברגע מסוים על פני כדור הארץ ונוצר תא חי ששרד. מתא בודד וחי זה ומה-DNA שלו התפתחו, בתהליך מתמשך וארוך, כל היצורים החיים בעולם. זה קרה על ידי התרבות האורגניזמים, מהפשוטים ביותר (החד-תאיים) ועד המורכבים והמשוכללים ביותר - בני האדם.

התהליך הארוך הזה נקרא אבולוציה. כתוצאה ממנו הפך אותו תא בודד, שהתחלק שוב ושוב ויצר עוד ועוד תאים חיים, להמון יצורים חיים ושונים זה מזה. ביניהם צמחים, חיות ואורגניזמים מכל הסוגים.

אך כיצד נוצרים מתאים זהים יצורים כל כך שונים, כמו למשל פרח, קרנף ופרפר? - זה קרה בשינוי הדרגתי גנטי ארוך מאד, בן מיליארדי שנים, שהלך והתפתח לאורך דורות רבים מספור. התהליך הזה נקרא אבולוציה.

האבולוציה התרחשה בזכות שגיאות גנטיות שנקראות מוטציות. אלה היו שינויים אקראיים בקוד הגנטי, שפעמים רבות יצרו אורגניזם מעוות. מוטציות רבות מספור שהתרחשו במהלך מיליארדי שנים ייצרו שינויים שיצרו מיליוני אורגניזמים, צמחים ובעלי חיים שונים.

בתהליך מתמשך שנקרא "ברירה טבעית" שרדו רק אלה מהאורגניזמים המעוותים, המוטציות הללו, שהיו מותאמים טוב יותר למציאות, לעומת אחרים שלא הסתגלו ונעלמו. כך נוצרו יותר ויותר בעלי חיים שהיו מותאמים לסביבה ושרדו מספיק זמן כדי להתרבות ולהעביר את תכונותיהם לצאצאים שלהם.

וכך הפך תא חי בודד שהחל את הכל, לעולם חי שלם ומגוון, בו יש מיליוני יצורים שונים זה מזה שכולם חבים לו את חייהם.


הנה מצגת וידאו של תהליך האביוגנזה (עברית):

https://youtu.be/5KkECm0qgS0


הסבר מדעי יותר (מתורגם):

http://youtu.be/KQ9YMaWP7do


עץ החיים שנוצר במהלך התפתחות המינים (מתורגם):

https://youtu.be/V2nl28-dUtE


וסרט תיעודי על תחילת החיים בעולם:

https://youtu.be/xyhZcEY5PCQ?long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.