» «

תקליטור

תקליטור
איך פועל התקליטור?התקליטור, הדיסק, מאחסן נתונים באמצעים אופטיים, כלומר בעזרת אור. הנתונים מאוחסנים על הדיסק בשכבת חומר שיש בה מישורים ושקעים, מעין בורות זעירים שמוטבעים על פס זעיר של חומר בגובה של אחד חלקי 200 מעובי השערה. הקו הזה נמתח בספירלה, ממרכז התקליטור אל שוליו.

כל המידע הדיגיטלי נרשם על גבי הדיסק בשפה בינארית, סימון של המוני 1 ו-0. הסימן 1 מיוצג בשינוי בין בור למישור ו-0 מיוצג על ידי חוסר שינוי.

בייצור המוני של דיסקים מסחריים, למשל מוסיקליים, הנתונים מוטבעים אליו במפעל. אל דיסקים צרובים, לעומת זאת, נצרבים הנתונים באמצעות צורב ביתי, כשבדיסקים של היום ניתן למחוק ולצרוב מידע חדש שוב ושוב.

השם "תקליטור" בא מחיבור של המילים תקליט ואור. התקליט הוא הצורה העגולה שלו, שהחליפה את תקליט הוויניל והאור בא מהעובדה שהקריאה והכתיבה בתקליטור מתבצעות בקרן לייזר, קרן אור.


כך פועל התקליטור:

http://youtu.be/qrToK_YXDIQ


אנימציה שמראה זאת היטב:

http://youtu.be/YF0Si5JNH9E


וכך קורא אותו המחשב:

http://youtu.be/uwYcnLDApsQ
תקליטור
איך מייצרים תקליטורים?התקליטורים או הדיסקים מיוצרים בתהליך שכולו אוטומטי. ראשית מייצרים את תקליטור המאסטר. זהו אב הטיפוס, הדגם שממנו ייצרו את התקליטורים הסופיים. לאחר שהמאסטר מיוצר, הוא מוכנס למכונת שכפול שבה ייוצרו התקליטורים. בתהליך מהיר במיוחד, שמאפשר למכונת השכפול לייצר מעל 100 אלף תקליטורים ביום, משוכפלים מהמאסטר עותקים רבים. לאחר השכפול מצופה התקליטור בלכה מיוחדת והוא מועבר לייבוש הלכה ולשלב האחרון - ההדפסה על הדיסק.

בשלב ההדפסה מוטבע חומר הדפוס במהירות על התקליטורים, כשכל דיסק מודפס בפחות משנייה. לאחר שהוא מיובש, מוכן הדיסק לאריזה ולמשלוח לשיווק.


כך מייצרים דיסקים:

https://youtu.be/_2Xytb84Zrg


עוד סרטון על ייצור דיסקים במפעל:

https://youtu.be/ut_40U0t9pU


ושלבי הייצור של התקליטורים:

https://youtu.be/-hT3MNpC8Rs


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.