» «

VR

מציאות מעורבת
מהי מציאות מעורבת?דמיינו שאתם יושבים באולם קולנוע, או בסלון שלכם ולפתע מתמלא החדר בחייזרים, דינוזאורים, מדוזות משייטות או מסכי טלוויזיה המשייטים על הקירות. הללו עושים דברים, נאבקים ביניהם, המסכים מציגים סרטים, תחרויות ספורט או חדשות וכדומה. ברגע שבו אתם מסירים את הקסדה שהייתה על פניכם, חוזר החדר למצבו הקודם, או במילים אחרות, אל מצב "משעמם לי..."

ואכן, מציאות מעורבת (Mixed Reality) היא טכנולוגיה חדשה שרבים סבורים שעומדת להפוך לדבר הבא בתחום המחשבים. אם ה"מציאות המדומה" מאפשרת להיטמע בעולם מדומה ו"מציאות רבודה" מאפשרת לקבל שכבות של מידע מעל גבי המציאות, הרי ש"מציאות מעורבת" משלבת יצורים מדומים ומרכיבים שאינם קיימים מעל גבי המציאות.

כמו בשיטות שהוזכרו, גם כאן משתמשים בקסדה או במשקפיים מיוחדים המראים את המציאות. אבל בניגוד להן, בשיטת המציאות המעורבת מוקרנים על גבי החדר, האולם או החלל שבו אתם נמצאים, שלל יצורים דמיוניים. זה קצת מזכיר הולוגרמות, אבל בניגוד להולוגרמה זה מוחשי ואמיתי הרבה יותר.

פיתוחי המציאות המעורבת נחשבים היום בקרב מומחים, "הדבר הבא". אמנם המוצרים הללו עדיין לא מופצים בהמוניהם, אבל רבים מנבאים שבשנים הבאות עומדים לצאת שלל מוצרים שיאפשרו לנו לערב את העולם האמיתי עם זה המדומה.

יש כבר כמה שחקנים שמתקדמים בפיתוחי ההולופורטציה, או המציאות המעורבת. החל מענקית התוכנה "מיקרוסופט", עם קסדת ה"הולולנס" שלה. היא אפילו פיתחה רעיון של מפגשים וירטואליים בשיטה שנקראת 'הולופורטציה'. הרעיון בה שתוכלו לפגוש אדם הנמצא במקום אחר בעולם, ממש כאילו הייתם באותו החדר. מפתחת אחרת בתחום היא חברת ההזנק "מטה" שמייצרת טכנולוגיה של מציאות מעורבת גם היא. אבל החברה הנלחשת ביותר בתחום היא "מג'יק ליפ", חברת סטארטאפ שעיתונאים שקיבלו בה הדגמות והתנסו במוצר שלה, מספרים שפיתחה טכנולוגיה המקרינה את הדימויים יישר אל העין, בצורה ריאליסטית יותר מכל המתחרות שלה.


הנה המציאות המעורבת:

https://youtu.be/BsDYmYDYBVo


חברת מג'יק ליפ שעוסקת בפיתוח אמצעי מציאות המעורבת שיאפשרו לכם להכניס המון דברים מופלאים אל סלון ביתכם:

https://youtu.be/yumCpRXouFw


מעבדה למחקר של מציאות מעורבת באוניברסיטת דרום קליפורניה:

https://youtu.be/5Z3Py_uUH6k
מצלמת 360 מעלות
איך מצלמים וידאו ב-360 מעלות?צילום סרט במצלמת 360 מעלות (VR 360 camera) הוא צילום במצלמה שמכוונת לכל הכיוונים ולא רק לכיוון מסוים, כמו במצלמות הוותיקות. מצלמה כזו בדרך כלל מורכבת ממספר מצלמות. כל אחת מצלמת לכיוון מסוים מסביב לה והטכנולוגיה המצורפת, לרוב בתוכנות המרה לסרטי 360, מחברת בין הסרטונים לרצף של 360 מעלות, של הנוף או האזור המצולם שמסביב למצלמה.

למעשה, בצילום ב-360 מעלות דבר לא נסתר מהצופה. הכל גלוי מכיוון שהמצלמה מצלמת לכל הכיוונים. אם בתמונה רגילה הצלם מתמקד בנקודת מבט מסוימת ומכוון את המצלמה לכיוון ספציפי, בצילום 360 רואים הכל ואין צורך של ממש לכוון לזווית מסוימת. הצופה, כשמשקפי 360 על עיניו, או כשהוא אוחז בטאבלט או בסמארטפון וצופה בתמונה או בסרטון VR 360, יכול להפנות את מבטו כרצונו, לכל כיוון ובכל רגע, ולראות מה שקורה בכיוון שבחר.

זה חידוש משמעותי, שאם יתפתח, הוא עשוי לשנות את עולם הקולנוע והווידאו. מצלמות 360 כיום נמכרות במחירים מגוונים. הצילום הדיגיטלי כל כך התקדם בשנים האחרונות שמצלמת VR פשוטה, מסוגלת לצלם סרטי 360 באיכות גבוהה של HD. כמובן שבצד המצלמות הפשוטות, יש גם מצלמות 360 מקצועיות, באיכויות מטורפות ועם חיישנים מעולים על כל אחת ממצלמות המערכות הללו.


הנה מצלמת 360 אופיינית (עברית):

https://youtu.be/IiYjr6B_izY


כך זה להסתובב עם מצלמה כזו ביד (עברית):

https://youtu.be/S2OzAbUFiac


לעלות על רכבת הרים:

https://youtu.be/-xNN-bJQ4vI


לצנוח:

https://youtu.be/R4a-Pn34A-A


או לברוא כוכב משלכם:

https://youtu.be/BMI2_Fjf3ws


מצלמת הבועה:

https://youtu.be/puNepKjwHJM


הגזמה? - לא. זה מערך מצלמות של 52 מצלמות GoPro, המשלימות 360 מעלות ומצלמות מדהים:

https://youtu.be/zKtAuflyc5w


וכך הופכים את סרטון הוידאו לעולם חדש:

https://youtu.be/J4QbQooHKmg


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.