» «

WYSIWYG

מדפסת
איך מדפסת פועלת?מדפסת (Printer) פועלת על עיקרון של יצירת הציור על הדף מנקודות רבות. בכך היא דומה למסך המחשב, שבו הפיקסלים יוצרים את התמונה המלאה. ישנן מדפסות מסוגים שונים, ביניהן מדפסת הלייזר, שמשתמשת בטונר כדי לצבוע את הדף המודפס ומדפסת הסיכות מהעבר, שסיכות יצרו בה את נקודות הדיו הרבות שיצרו את ההדפסה שעל הדף.

מדפסת הזרקת הדיו נפוצה כיום אצל משתמשים פרטיים. במדפסת כזו יש מחסניות דיו בצבעים שונים. בכל מחסנית יש נקבים, חורים קטנים שמהם מוזרק הדיו אל תאים שיתיזו אותו על הנייר. ההתזה יוצרת דוגמה מדויקת, על פי אותיות הטקסט, הצורות הגרפיות או התמונות המודפסות.

בהזרקת הדיו מותזת טיפה אחר טיפה של צבע על הנייר. הטיפות הזעירות והאחידות הן שיוצרות את הדיוק והאיכות של ההדפסה. נייר איכותי גם הוא תורם לכך שהצבע לא מתפזר וכך מתאפשרת הדפסה מדויקת ונקיה, ברזולוציה (הפרדה) גבוהה יחסית.

בדרך כלל המחסניות כוללות את צבעי היסוד ציאן (Cyan), צהוב (Yellow) ומגנטה (Magenta). הרכב הנקודות המודפסות בכל צבע, הוא שיוצר את מגוון הצבעים הגדול שבהדפסות צבעוניות. בדרך כלל יש במדפסות הדיו גם מחסנית עם צבע שחור. הוא נחוץ הן להדפסה הנפוצה יותר של טקסטים בשחור והן לחלקים השחורים בהדפסות צבע, המחייבים צבע שחור מלא ומדויק.


כך פועלת מדפסת הלייזר (עברית):

https://youtu.be/AFoK_2apVVc


ועוד אחד באנגלית:

https://youtu.be/yMmupCmo-70


כך מדפיסה מדפסת הזרקת הדיו הצבעונית:

https://youtu.be/NCIJUQbti30


וכך פועלת מדפסת לייזר צבעונית:

https://youtu.be/WB0HnXcW8qQ
מקינטוש
מהו מקינטוש, מחשב המולטימדיה הראשון שנוצר?ממציאי המחשב האישי, חברת Apple ומנהלה סטיב ג'ובס, הוציאו בשנת 1984 את המקינטוש (Macintosh), המחשב האישי הראשון שכלל מימשק משתמש גרפי. זה היה מחשב קומפקטי, מעוצב, כל כולו בגוף אחד עם המסך שלו ונראה אז כמו העתיד. הוא היה העתיד. בהווה.

"הגאונות של מקינטוש היא שאינך צריך להיות גאון כדי להשתמש בו". זו הייתה הסיסמה של Apple. ואכן, הממשק שלו כלל לראשונה את העכבר, את החלונות, התפריטים, הצליל והקול המובנה ועוד דברים שאחר-כך יהפכו לחלק בלתי נפרד מהמחשבים האישיים, אבל עד אז לא נכללו בהם. הכל היה קל הרבה יותר ומאפשר המון יותר.

המהפכה שיצר מחשב המקינטוש היתה עצומה - הוא פתח את הדלת למחשב כמו שאנו מכירים אותו היום, למולטימדיה במחשב, שכללה קול, תמונה, וידאו ועוד ואפילו לאינטרנט שייכנס לחיינו שנה אחר-כך.

סטיב ג'ובס אמר פעם ש"את המקינטוש יצרו מוסיקאים, משוררים, אמנים, זואולוגים והיסטוריונים, שבמקרה היו גם אנשי המחשבים הטובים בעולם.." - המחשב הזה אכן הפך לכלי פנטסטי לאמנים, גרפיקאים, מוסיקאים וכותבים - הוא נתן להם השראה לעשות דברים גדולים, יצירתיים. ליצור ולעבוד בו בזמן.

האמת היא שלא רק אמנים ומעצבים אהבו אותו. על אף מחירו הגבוה ממתחריו, המקינטוש הפך למחשב הפופולארי ביותר בשוק החינוך בארצות הברית. הוא השפיע על דורות של מורים ותלמידים, שבבגרותם הפכו למשתמשי אפל כבדים ולמעריצי סטיב ג'ובס, מאלה שיהפכו אותו לאלוהים של הטכנולוגיה האישית בשנות ה-2000. חלק מהם הפכו בעצמם לאגדות, לאמנים מפורסמים, מעצבים ויזמים.


הנה המקינטוש כמו שהכירו אותו אנשי המחשבים בשנות ה-80:

https://youtu.be/-5zeJyQ31rM


תופעת המקינטוש שנמשכת מאז 1984:

http://youtu.be/8oV7__svn7w


ההיכרות הראשונה עם המקינטוש שעשה סטיב ג'ובס לעיתונאים ולקהל הרחב:

http://youtu.be/2B-XwPjn9YY


היום לא נותר לנו אלא להרכיב אותו מלבני לגו ולהכניס אליו טאבלט:

https://youtu.be/lgYq3CJTlD4


או לצפות בתערוכת מוצרי מקינטוש כמו זו שנערכה בישראל פעם (עברית):

https://youtu.be/pO5V1Lc7SbA


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.