» «

אוגוסט לנדמסר

אוגוסט לנדמסר
מהו הצילום של המתנגד האמיץ להיטלר?אוֹגוּסְט לַנְדְמֵסֵר (August Landmesser) היה גרמני רגיל שבסך הכל התנגד לעריצות ולהיטלר. הוא היה פועל מספנה גרמני, איש קטן ולא חשוב, אבל כזה שהיה לו כוח מוסרי ובו הוא השתמש. מדובר בתקופה שהיטלר עלה לשלטון ותצלומי ההערצה ההמוניים של הגרמנים לפיהרר הפכו לכלי שיווקי ותעמולתי הכרחי בממסד הנאצי ושימשו כדי להפוך אותו לאלוהים החדש של הגרמנים.

כמו כל חבריו, פועלי המספנות הגרמנים, המתין לנדמסר לפיהרר הגרמני שבא לחנוך אנייה. כשהיטלר עבר למולו, הוא סרב להצדיע לפיהרר במועל יד, כמו שעשו כל פועלי המספנה האחרים בטקס. הוא היה היחיד בקהל שלא הצדיע להיטלר. הסירוב הגאה שלו תועד בצילום שזכה לשם "האיש מאחורי הידיים השלובות" (Man refuses to give the Nazi salute). הוא פורסם בתחילת שנות ה-90 בעיתון הגרמני "די צייט" ורבים זיהו את האיש הגאה המסרב להצדיע כלנדמסר.

עמידתו המתריסה, הבעת פניו ושפת הגוף של אוגוסט לנדמסר הפכו לסמל להתנגדות של מספר גרמנים, התנגדות שהייתה אמנם מועטה יחסית לגודל האומה שהפכה שיכורה מהיטלר והמפלגה, אך הייתה אמיצה מאד וגאה. במקרה שלו היא גם הייתה קשורה בכך שאשתו הייתה יהודיה. שניהם חוסלו בהמשך מלחמת העולם, אשתו בשואה והוא בפלוגת אסירים שנשלחה לחזית.

התמונה הזו הפכה מפורסמת וסמל עולמי למוסריות. רבים מצמידים לה את הביטוי "הֶיֶה הבחור הזה" (Be this guy), ביטוי שמציע לאנשים להיות מוסריים כמו אוגוסט לנדמסר, מי שדבק בערכים אנושיים גם בתקופות הקשות והמסוכנות ביותר.


הנה סיפורו של "האיש מאחורי הידיים השלובות":

https://youtu.be/hfJQIgNOlM4


דברים על התצלום שהסגיר גרמני אמיץ אחד:

https://youtu.be/8KUiKueLEP0


והביוגרפיה של לנדמסר במצגת וידאו עצובה:

https://youtu.be/VdcayHAMYuo


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.