» «

בועה פיננסית

בועה כלכלית
מה זו בועה פיננסית?בועה פיננסית, או בועה כלכלית (Economic bubbles), היא מצב שבו הערך הכספי (פיננסי) של סוג של נכסים הוא הרבה יותר גבוה מהשווי הכלכלי האמיתי שלהם. בועות כאלה מתפתחות בעולם אחת לכמה שנים.

בועה כזו מתחילה כשמחיר השוק של נכס כלשהו, לרוב נכס כספי, כמו מניות, נדל"ן וסחורות, עולה לרמה גבוהה שאינה משקפת כלל את שוויו הכלכלי האמיתי. שווי זה הרי נגזר מהאפשרות להפיק מהנכס תועלת כלכלית או מרווח שהוא צפוי ליצור למי שמחזיק בו ומשהשווי אינו מתקרב למחיר נוצר סיכון אמיתי לכספים שהשקיעו בעלי הנכסים הללו.

ברוב המקרים "מתפוצצת" הבועה, כששווי ומחירי הנכסים צוללים במהירות וגורמים להפסדים אדירים לבעלי הנכסים. נכס שהיה שווה טרם התפוצצות הבועה כסף רב, צולל לעיתים לשווי של אחוזים בודדים ממה שהוא היה שווה קודם. מפולת כזו ופיצוץ של בועה כלכלית גורמים במקרים רבים גם למשבר כלכלי של ממש במשק.

בועות כאלה היו בעבר בשוק הצבעונים ההולנדי של המאות הקודמות, או בבועת הדוט. קום של תעשיית האינטרנט בשנות ה-90 של המאה הקודמת ועוד. יש הטוענים, בכל פעם שהמטבע הדיגיטלי ביטקוין עולה למעלה, שגם הסיפור שלו הוא סיפור של בועה כלכלית מסוכנת.


הנה סיפורן המתורגם של בועות פיננסיות בהיסטוריה:

https://youtu.be/I5ZR0jMlxX0


הסבר באנגלית:

https://youtu.be/3vDPowCDWc8


המרכיב הפסיכולוגי שגורם להיווצרות של בועה כזו:

https://youtu.be/MSd0haw1T_o


הנה סרטון שמתאר את בועת הנדל"ן בישראל:

https://youtu.be/tYAGM3QTGjM


קבלו את סוגי הבועות הכלכליות:

https://youtu.be/_Mm-nLKaKkE


וכך נוצרת בועה:

https://youtu.be/r1j_AloLgQ8
שיגעון הצבעונים
מה היה שיגעון הצבעונים ההולנדי?שיגעון הצבעונים (Tulip Mania) היה פרק זמן בתחילת המאה ה-17, במהלך תור הזהב של הולנד, שבמהלכו השווי של פקעות פרח הצבעוני צמחו מעלה. הצבעונים שרק הגיעו לראשונה להולנד, הפכו לשווים יותר ויותר כסף. תאוות הבצע של האנשים, ביחד עם רצון להתעשר במהירות, העלתה עוד את מחיר פקעות הצבעונים הנדירות. במהרה נוצרה בועה כלכלית שהעלתה את שווי פקעות הצבעונים לשיאים חדשים בכל יום. בשנת 1637, שיא שיגעון הצבעונים, הגיע שווי פרח בודד ל-10 משכורות שנתיות של בעל מקצוע מומחה!

כעבור כשש שנים שבהן התנפחה הבועה הכלכלית הזו והצבעונים הגיעו לשווי עצום של 6700 גילדן לפקעת, התפוצצה הבועה. בתוך 4 ימים צנח השוק ושוויים של הצבעונים צנח לעשירית..

שיגעון הצבעונים היה הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה נוצרה בועה כלכלית ולכן מזכירים לא פעם כלכלנים ואנשי שוק ההון את "שיגעון הצבעונים" כשהם רוצים להזהיר או להדגים בועה כלכלית.

בשנים האחרונות מדברים מתנגדי מטבע הביטקוין ששוויו נוסק לא פעם על הדמיון בין הביטקוין לצבעונים ההולנדים (ראו באאוריקה בתגית "ביטקוין").

וההולנדים? - הם הפכו את הצבעונים לענף יצוא משגשג והם מרוויחים מהם המון כסף..


הנה סיפורו של שגעון הצבעונים ההולנדי (מתורגם):

https://youtu.be/I5ZR0jMlxX0


עוד על פרמידת הצבעונים ההולנדית של המאה ה-17:

http://youtu.be/OmW-6croBpQ


סיפורו של שוק הצבעונים ההולנדי משמש דוגמה קלאסית לבועות כאלה:

https://youtu.be/3vDPowCDWc8


ומצגת וידאו על שגעון הצבעונים של הולנד:

http://youtu.be/0YNoizadK78
בועת הדוט-קום
מה הייתה בועת הדוט-קום?בועת הטכנולוגיה, או בועת ההיי-טק, היא מצב בו חברות הייטק שוות בבורסה יותר מדי. שווי של חברה עסקית נמדד על פי מצבה הכלכלי, ההכנסות שלה והעתיד שהמשקיעים נוטים לראות לה. כשחברה נסחרת בשווי גבוה מדי, ביחס לדברים אלו, נוטים לומר שזו הערכת שווי מוגזמת.

כשחברות רבות בתחום מסוים זוכות להערכות שווי מוגזמות, נוטים המומחים והפרשנים לדבר על "בועה". כשמדובר בחברות הייטק, היא כונתה בועת ההייטק, או בועת הטכנולוגיה.

מה שיצר את בועת הדוט קום הייתה פריצת האינטרנט לחיינו. חברות אינטרנט וטכנולוגיה הקשורה לרשת האינטרנט קמו בהמוניהן והחלו לגייס כספים ממשקיעים. כשהראשונות החלו להימכר בסכומים אגדיים, נהרו כל בעלי ההון להשקיע בחברות אינטרנט. בעקבותיהם הגיעו גם אנשים שההון שלהם היה מצומצם, אבל גם הם רצו להנות מהחגיגה של שווי חברה, שעולה בעשרות ומאות אחוזים בכל חודש. התוצאה הייתה שחברות סטרטאפ הפכו לשוות הון על הנייר, אף שמעולם לא הרוויחו דולר אחד.

וכשכל השוק כולו "מתומחר ביתר", כמו שאומרים אנשי השקעות, יהיה תיקון. כואב. התיקון הזה היה התפוצצות של בועת הטכנולוגיה. בקריסה של השוק צנח ביום אחד שווי של חברות, לעד פחות מאחוז אחד מהשווי שלהן ביום שלפני התפוצצות הבועה. "מה שעולה, חייב לרדת" הוא כלל ידוע בהשקעות. התפוצצות בועת הטכנולוגיה הזכירה את זה באופן כואב מאד למשקיעים.

בועת האינטרנט או הטכנולוגיה בכלל, שהתפוצצה בשנת 2000, הייתה בועת הייטק שייחסה לחברות טכנולוגיה, חלקן חסרות הכנסות כלל ורובן מרוויחות מעט מאד, הערכות שווי מנופחות להחריד. מה שבמיוחד היה צריך להדאיג את המשקיעים הוא שלרבות מהחברות שבהן השקיעו את כספם, לא היה מודל עסקי ברור. במילים פשוטות - גם המנהלים שלהן לא ידעו לומר מאיפה יבואו ההכנסות העתידיות של החברה.

גם כיום מדברים על חשש מבועת טכנולוגיה חדשה שנוצרה. השווי העצום של חברות צעירות יחסית מזכיר לרבים את ימי הבועה ההיא. אבל כדאי לציין שכיום מודל עיסקי של חברות הוא הרבה יותר ברור מאשר אז וחלק גדול מחברות הטכנולוגיה מרוויחות כסף. כיום גם המשקיעים שואלים ובודקים היטב מאיפה באות ויבואו בעתיד הכנסות החברה שבה הם משקיעים כסף.


הנה העשור שבו התפתחה הבועה:

http://youtu.be/bUwu5CiESbc


סיפורה של בועת הטכנולוגיה:

http://youtu.be/FB4ker-Pxnk


כך פתחה התפוצצות הבועה את העשור שאחריה:

http://youtu.be/pm7FyShb7Bk


הנה סרט תיעודי על בועת הדוט-קום:

https://youtu.be/aQjnkyoNIfg?long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.