» «

ג'יימס בונד

ג'יימס בונד
מיהו הסוכן ג'יימס בונד הידוע בכינוי 007?המרגל הכי מפורסם בעולם הוא דמות בדיונית. קוראים לו בונד. ג'יימס בונד!

ג'יימס בונד, או סוכן 007 הוא הגיבור של סדרת ספרי ריגול מאת הסופר הבריטי איאן פלמינג. הסדרה הפכה לסדרת סרטים מצליחים ביותר.

הסופר איאן פלמינג שירת במודיעין הצי הבריטי במהלך מלחמת העולם השנייה. במהלך השירות רשם רעיונות לכתיבת ספרים וסיפורים רבים על מרגל בריטי, סוכן הוד מלכותה, בשם ג'יימס בונד. הוא החל לפרסם את הספרים בשנת 1952 ואחריהם באו הסרטים, משחקי וידאו, חוברות קומיקס ותסכיתי רדיו (מעין סדרות שמוקלטות בקולות השחקנים בלבד).

המאפיין של הספרים והסרטים על ג'יימס בונד הוא השילוב שבין אמיתי (ריאליזם) לבין מדע בדיוני. לג'ימס בונד יש תמיד מכוניות מופלאות, כלי נשק חדשניים ועוד הפתעות סופר מודרניות. גם העלילה מצולמת באתרים מרתקים ועוצרי נשימה בכל רחבי העולם.

אגב, את שם הגיבור שלו בחר פלמינג על שם חוקר הציפורים האמריקאי ג'יימס בונד. הוא סיפר שהשם היה מושלם לצרכיו - קצר, לא רומנטי, גברי ואנגלו-סקסי.

את הספרים והתסריטים שבהם מככב ג'יימס בונד כתבו לאחר מותו של פלמינג, כמה סופרים שונים. הם הקפידו לשמור על האופי וההתנהגות של הדמות המוכרת, על מאפייניה הייחודיים. גם השחקנים שגילמו את דמותו התחלפו במהלך השנים, אם כי חובבי המרגל טוענים שאיש לא הצליח להשתוות לראשון הג'יימס בונדים - השחקן שון קונרי.


הנה קדימון אופייני לסרט ג'יימס בונד (מתורגם):

https://youtu.be/AbQADL4hL_U


הסצנה הראשונה של ג'יימס בונד, מהסרט הראשון:

http://youtu.be/ceTR67EjeyU


סצנות משורה ארוכה של סרטי ג'יימס בונד, בגילומם של שחקני בונד השונים:

http://youtu.be/eKM3Tev4BDg


המכוניות של בונד:

https://youtu.be/gmrnSp0SUoE


והאבולוציה של בונד לאורך השנים:

https://youtu.be/duG4XIsebMA?long=yes
סידני ריילי
מי היה אלוף המרגלים?סידני ריילי (Sidney Reilly) היה מרגל בריטי שריגל בתחילת המאה ה-20 עבור אנגליה ביפאן, בגרמניה וברוסיה. אבל במקביל, הוא הציע את שירותי הריגול שלו גם לאותן מדינות שבהן ריגל. כך יצא שהאיש שיחק בין 4 גופי ריגול שונים, כשהוא סוחר עם כולם במידע מודיעיני שהוא משיג.

חייו די לוטים בערפל אבל הסברה אומרת שכפי הנראה נולד ריילי למשפחה יהודית באימפריה הרוסית והיגר למערב בבגרותו. הוא נתפס ברוסיה וב-1925 הוצא להורג, בלא שהודה שהוא מרגל.

את הכינוי "אלוף המרגלים" (Ace of Spies) הוא קיבל עוד בחייו, אבל הוא נודע אז רק למכריו בשירות החשאי. הכינוי הזה, שהוצמד לו אז, הופץ בקרב הציבור עם סדרת הטלוויזיה בשם זה, שהפכה את דמותו למפורסמת בכל העולם.

יש הטוענים שג'יימס בונד, הסוכן והמרגל הקולנועי המפורסם מספריו של איאן פלמינג, הוא דמות המבוססת על דמותו ועל חלק מפעולותיו של המרגל סידני ריילי. יש כמובן גם סברות אחרות, כולל אחת שמתעקשת שההשראה לבונד היא דווקא הסוכן הרוסי דמיטרי ביסטרוליוטוב, אבל ריילי זכה ,כך או כך, להפוך למיתוס של מרגל גדול מהחיים.


הנה קיצור עלילותיו של ריילי:

https://youtu.be/aD1GO9kKrng


פירוט עלילותיו של אלוף המרגלים, סידני ריילי:

https://youtu.be/rgvowBNy0os


והרצאת וידאו על "האס של המרגלים":

https://youtu.be/BnTE7d8rGo4?long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.