» «

דיילים

דייל אוויר
מה עושים הדיילים?לאווירה הרגועה בטיסה ארוכה אחראים דיילי האוויר (Cabin crew), שרבים רואים בהם את האנשים הכי חשובים בטיסה. הרי אם תחשבו על זה היטב, היא אחד הדברים היותר מפחידים ופחות מובנים מאליהם, עבור בני אדם. אנו ישובים במטוס, יצורים חיים שמוצאים את עצמם בעצם גדול שנמצא 4 קילומטרים מעל פני האדמה, והם, הרבה יותר מ"מלצרים מעופפים", כמו שיש המכנים אותם בלעג - מרגיעים אותנו, מכניסים נינוחות לאירוע המשונה ומדברים בחיוך, גם אם מעצבנים אותם.

הדיילות והדיילים, לרוב צעירים ויפים להפליא, שרובנו מזהים בחליפות היפות, בבגדים הייצוגיים ובעקבים או בנעלי הבובה של הדיילות. הם תמיד נעים בחבורות דקיקות ונעימות מראה, ממהרים ואוחזים במזוודות הטרולי הקטנות, בדרך אל או מהמטוס. הדיילות ישאו איתן מדי פעם גם את תיק האיפור המתבקש - מקצוע זוהר או לא?

במהלך הטיסה יש לכל אחד מהדיילים תפקיד. זוהי שורת מטלות שהם ממלאים ברצינות רבה. כאן הם בודקים את כרטיסי הטיסה, שם מדריכים לשעת חירום, כאן מבקשים בנימוס מהנוסעים לחגור חגורות בטיחות, מחלקים אוכל, מנקים, מוכרים מוצרים ללא מכס או מביאים שמיכה למי שקר. עבודה לא קלה ובגובה רב.

אגב, מקור המילה “דייל” הוא במילון של בן־יהודה, אבל הוא השתמש במילה עתיקה שפירושה היה משרת (ומקורה במילה “דולוס”, שביוונית עתיקה פירושה “עבד”) והפך אותה למלצר. כך היא הועתקה למילון של יהודה גור, שכמו אליעזר בן-יהודה, הגדיר אותה כ“מביא המשקאות והמאכלים במסעדה או בבית קפה”.

בתחילת שנות ה–50, קרא אותה משה שרת, לימים ראש הממשלה השני של ישראל, בסיפור מאת יצחק שנהר, “בדרך לנאטאל” והציע אותה להנהלת “אל־על”, שאימצה אותה.


הנה עבודתה של הדיילת (עברית):

https://youtu.be/w_ZhUeaxNds


היסטורית, הדיילות חייבות את המקצוע שלהן למטוס ה-DC3 המהפכני (עברית):

https://youtu.be/E7PwRbbvZ_M


כך לומדים את העבודה באיחוד האמירויות:

https://youtu.be/eCVZjLbhOck


דיילים מספרים על העבודה:

https://youtu.be/hsI7Vq73eW0


את רוב מה שלומדים הדיילים רובנו לא נחווה... וטוב שכך!

https://youtu.be/_3ZBfiQAuPE


והקורס של הדיילים (עברית):

https://youtu.be/-bxN9Mzu28g?t=27s&long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.