» «

הכלב הגדול

הכלב הגדול
מהי קבוצת כוכבי "הכלב הגדול"?קבוצת הכוכבים "הכלב הגדול" (Canis Major) היא קבוצת כוכבים בולטת וגדולה, הנמצאת בדרום השמיים. קבוצת הכלב הגדול כוללת הייתה ידועה כבר מאז ימי קדם, מהמיתולוגיה הבבלית ועד המצרית והסינית.

קבוצת "כלב גדול" נמצאת בסמוך לקבוצת אוריון (הצייד). לפי המיתולוגיה היוונית היא אמורה לסמל את הגדול שבין שני הכלבים שעוקבים אחרי אוריון הצייד, שגם על שמו יש קבוצת כוכבים, שלצד "העגלה הגדולה", המכונה גם "הדובה הגדולה", היא נחשבת לידועה ביותר בעולם, מה עוד שניתן לראותה כמעט מכל מקום על פני כדור הארץ.

"כלב גדול" מכילה בין השאר את הכוכב סיריוס, שנחשב הכוכב הבהיר ביותר בשמי הלילה שלנו. ככלל, הכוכב סיריוס, שנקרא גם "כוכב הכלב", נחשב למרכזי שבכוכבי הקבוצה.


הנה קבוצת כוכבי "הכלב הגדול":

https://youtu.be/DkFOrOwTpts


הכוכב VY קאניס מג'וריס שבקבוצה הוא בתהליך של מוות והפיכה לחור שחור:

https://youtu.be/JVo1NOZhHK4


גודלו של VY קאניס מג'וריס הוא עצום:

https://youtu.be/smmNP8G69vc


וגודלו ביחס לכדור הארץ ולשמש:

https://youtu.be/c8CgDGhYKe8
סיריוס
מהו הכוכב הזוהר ביותר בשמיים?הכוכב סיריוס הוא הכוכב הזוהר ביותר בשמיים שלנו. מדידות שבחנו את עוצמת האור של סיריוס הצביעו על כך שהוא זוהר פי 25 יותר מהשמש שלנו, השמש העומדת במרכז מערכת השמש.

סיריוס אינו רק הכוכב הבהיר ביותר בשמי הלילה שלנו, אלא גם חבר מרכזי בקבוצת "הכלב הגדול". לכן מכונה סיריוס גם "כוכב הכלב". בתרבות המצרית הקדמונית נחשב כוכב הכלב כמי שהופעתו בשמיים התריעה על תחילת גיאות הנילוס - ממש כמו נביחת הכלב המתריע על סכנה.

בזכות היותו קרוב יחסית ובזכות עוצמת האור הרבה שלו, הכוכב סיריוס הוא הזוהר שבין כוכבי השמיים שאנו רואים מעלינו. אגב, לא כדאי עדיין לארוז מזוודה לקראת נסיעה לסיריוס - הוא נמצא בערך 9 שנות אור מכדור הארץ, מה שאומר שהמסע אליו, בחללית מהירה של ימינו, ייקח משהו כמו 100 אלף שנים...


הנה הכוכב סיריוס:

http://youtu.be/F0qt91rvorU


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.