» «

זחלים מאירים

זחלים מאירים
מיהם הזחלים המאירים של ניו זילנד?דמיינו מערה עם עשרות אלפי כוכבים המאירים את החשיכה באור קסום ומהפנט. עכשיו דמיינו שכל האורות הקטנים הללו הם בעצם זחלים חיים...

הזחלים המאירים, הידועים בשם השגוי תולעים מאירות (Glow worms), הם בעלי תכונת הביולומינציה, או ביולומינסנציה, שמאפשרת להם להאיר, כמו פנסים קטנים.

קחו את האור הקסום והטבעי של הזחלים המאירים ומלאו מערה גדולה בו וקיבלתם את המערות המפורסמות של ניו זילנד, כמו מערות אונפוטו (Onepoto Caves) או מערות וואיטומו (Waitomo), שבהן ניתן לראות את הזחלים המאירים הללו.

הסיבה לתאורה הזו היא שהזחל טווה קורים ארוכים שנועדו ללכוד חרקים כמו יתושים, שעירי כנף, בריומאים וכדומה. כדי למשוך אל הקורים הללו הוא מאיר בעזרת פיגמנט המאיר בחשיכה ומושך אליו את החרק. החרק נתפס בקור, שמהווה מעין חכהוהזחל מושך אותו אליו, ממש כמו דייג.


הנה המערה בניו זילנד שמכילה עשרות אלפים מהם:

https://youtu.be/JC41M7RPSec


סיפורה של המערה:

https://youtu.be/zRz7Crx5xPc


כיום המערות הללו מושכות מבקרים מוקסמים מכל העולם:

https://youtu.be/4FoyEnWHzao
זחלים מאירים
מתי השתמשו הלוחמים בזחל כפנס?הכל התחיל עם הלוחמים בחפירות של מלחמת העולם הראשונה. הלוחמים המסכנים ששהו תקופות ארוכות בחפירות השתמשו בזחלים מאירים כדי להאיר את סביבתם בצנעה.

הם קראו ליצורים הללו "תולעים מאירות" (Glow worms), אבל למעשה אלו היו זחלים שהאירו להם. הזחלים הללו, בעלי תכונת הביולומינציה, או ביולומינסנציה, שימשו כפנסים זעירים לחיילים בחזית. החיילים השתמשו בהם לקריאת מכתבים מאהובה רחוקה, לצפייה בתמונות של בני המשפחה, לסקירת מפות ומעבר על תכניות הקרב.

וכך הפך האור הקסום והטבעי הזה את הזחלים המאירים לחברים טובים לאותם לוחמים. מי שהיה מאמץ את עיניו בלילה השחור, יכול היה לראות נקודות אור זעירות בלב האפילה המילולית והאמיתית, של המלחמה הגדולה והאיומה ההיא, פיסות של אנושיות ואהבה מוארת בלב החושך של המלחמה והסבל של אותה תקופה.


כך השתמשו הלוחמים במלחמת העולם הראשונה בזחלים הזעירים כפנסים:

https://youtu.be/x3VTT9ARr3g?t=2m52s


הנה מערה בניו זילנד שמכילה עשרות אלפים מהם:

https://youtu.be/JC41M7RPSec


וסיפורה של המערה:

https://youtu.be/zRz7Crx5xPc


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.