» «

ספרי ילדים

אי-נראות
מיהו דנידין הרואה ואינו נראה?אחד מגיבורי הילדות הספרותיים הגדולים ביותר של כל ילד ישראל שגדל כאן לפני 50 פלוס מינוס שנים הוא דנידין. הוא היה גיבור של סדרת ספרי ילדים בעברית, שנכתבה בין השנים 1961 ו-2001. הסופר היה שרגא גפני, שבחר אז בשם העט און שריג.

באופן מסוים דנידין היה גיבור-על ישראלי. שמו האמיתי בספרים היה דני תפוחי והוא התגורר בשכונת הברושים בתל אביב, ברחוב שמשון 6.

סיפורו מתחיל בשנת 1961, בפתיחת הספר הראשון. דני תפוחי שותה באופן לא אחראי נוזל סגול שהונח לרגע על ידי פרופסור קתרוס, על אדן חלונו. המשקה הזה הופך מיידית לרואה ואינו נראה. מכאן מתחילה מסכת של עלילות שנכתבת לאורך 40 שנה.

יש גם דמויות שמקיפות אותו ועושות את זה בהנאה. מפרופסור קתרוס, ששותה גם הוא בטעות את המים הסגולים והופך ללא נראה, דרך בת הדודה דינה דין, שנדבקת מדני והופכת בלתי נראית בעצמה, איש הקשר המשטרתי המפקח תבורי ואלוף משנה רפי, שמפקד על דני בצבא וממטיר עליו צל"שים.

מכאן מתחילות עלילותיו של הנער שרואה ואינו נראה. מהתחלה הוא עוזר לילדי השכונה, לצד התגייסות מרשימה למילוי משימות לאומיות שרק מי שלא רואים אותו יכול לבצע. למעשה, די מהר מגלים אותו במוסדות בטחוניים ואחרים ומתחילים לפנות אליו עם בקשות להציל ולסייע למדינה ולמוסדותיה.

הפלאים נמשכים לאורך כל הסדרה. דנידין מסייע לצה"ל - בחילות המודיעין, השריון והאוויר. מאלוף משנה רפי הוא זוכה בשלל ציונים לשבח (צל"שים) שמקבלים רק לוחמים בשדה הקרב, דנידין לא בוחל בשום קרב והוא מגן על המולדת באומץ.

כך שמשתיית המים הסגולים של פרופסור קתרוס וההיעלמות המהירה מרגע ששתה אותם, העזרה לצה"ל במבצעים צבאיים סודיים (כיאה לרוח התקופה) ועוד רגעים מופלאים - דנידין היה דמות ספרותית שריתקה את הדמיון.

יותר משלל טכנולוגיות שרק בתקופתנו מתחילות להבשיל, כמו גלימת היעלמות (Invisibility Cloak), מחיצות שמסתירות אנשים והופכות אותם שקופית ועד להסוואה צבאית מתוחכמת שאפילו לא פולטת חום - לדנידין הייתה תכונה שהקדימה את זמנה ולא הייתה לשום ילד או מבוגר אחר, הרבה לפני שהטכנולוגיה המודרנית פיתחה אותה באופן מוגבל ביותר. הוא הקדים את זמנו ועשה בה שימוש חכם וזהיר והכי חשוב - שירת את מדינת ישראל שלו בשקיפות מירבית.


האם כך זה נראה אצל דנידין? (מתורגם):

https://youtu.be/biIjsqwzE5g
הארי פוטר
איך נולד "הארי פוטר"?מי לא מכיר את הארי פוטר? - הספר "הארי פוטר ואבן החכמים" היה הראשון בסדרת הספרים שחוללה היסטריה והיסטוריה. איש לא הצליח להבין כיצד החזיר העולם של הארי פוטר את ילדי דור ה-Y לקרוא ספרים עבי-כרס ולהתמכר, פשוטו כמשמעו, לעולם היצירתי והדימיוני שבמרכזו הקוסם הצעיר וחבריו, הרמיוני ורון.

הספר הראשון בסדרת הספרים הנמכרת ביותר בהיסטוריה נכתב בבתי קפה באדינבורו. כתבה אותו ג'. ק. רולינג (את ה-K היא הוסיפה רק אחר-כך) - אישה בריטית גרושה ומובטלת, שחייתה מקצבת רווחה. האגדה מספרת שאת הספר היא כתבה בבתי קפה מפני שלא היה בביתה חימום. היא עצמה, אגב, טוענת שזו הגזמה של עיתונאים ושהיא העדיפה לכתוב שם בזכות האווירה הטובה במקומות הללו.

סדרת הארי פוטר הפנטסטית התבססה על עולם של קוסמים ובמרכזה, כמו כל הצלחה כזו, מאבק בין טוב לרע. היא זכתה להצלחה חסרת תקדים ונמכרה במאות מיליוני עותקים ברחבי העולם. סדרת. הארי פוטר היא ככל הנראה רב-המכר השני בעולם, אחרי התנ"ך. הקוסם הצעיר הארי פוטר היה לגיבור הספרותי המוכר ביותר לילדים על פני כדור הארץ.

סוד ההצלחה של ג'יי. קיי רולינג הוא העולם הספרותי העשיר ומלא הדמיון שיצרה ויישום מופלא של השיווק המודרני. אלה הפכו את המותג העצום של הארי פוטר למכונת הכנסות אדירה. סרטים, חפצים ממותגים וכמובן הספרים המצליחים - כל אלו גרפו עשרות מיליארדים שממשיכים לגדול כל הזמן.

בכל מקרה, כיום יכולה הסופרת פשוט לקנות את בית הקפה, או אולי רשת בתי קפה שלמה... רולינג יצרה מותג תרבותי ומסחרי שעומד במרכזה של הצלחה כלכלית פנומנלית. היא עצמה שברה שיא אחר שיא והפכה לסופרת העשירה ביותר בעולם, המצליחה ביותר בעת המודרנית ולאחת הנשים העשירות באנגליה כולה.


הנה השיגעון הנהדר של ספרי הארי פוטר (עברית):

https://youtu.be/Q2S5-m-fIsE?t=13s


סצנה מהסרט (מתורגם):

https://youtu.be/L-j1CHVXOgA


כך הכירו ההורים את הארי פוטר לילדיהם (עברית):

https://youtu.be/rK7wBWYngz0


קדימון הסרט "הארי פוטר ואוצרות המוות - חלק 2" (מתורגם):

http://youtu.be/Mnc6_jeLp44?t=7s


וקדימונים של כל סרטי הסדרה:

http://youtu.be/6dU-3DeIYgQ?t=8s


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.