» «

ערפילית

ערפילית
מהי ערפילית ואיך היא ענן אם אין משקעים בחלל?"נבולה" (Nebula) או "ערפילית" בחלל היא ענן בין-כוכבי של גז ואבק. יש הטוענים שהיא יכולה להיות כה ענקית, שלעיתים יכולה להכיל בתוכה אפילו גלקסיה שלמה.

מערכת השמש שלנו נוצרה גם היא מערפילית כזו, שנוצרה מהתפוצצות של סופרנובה ענקית. הנבולה שממנה נוצרה מערכת השמש הייתה ענן עצום של אבק וגז, שכל הזמן התכווץ ונדחס יותר ויותר. והיות שהוא הסתובב כשהוא היה עדיין גדול, ככל שהלך ונדחס וקטן, הלך הסיבוב שלו ונעשה מהיר. וכך הלכו נוצרו מהאבק והגז שבנבולה המסתובבת גם השמש וגם כוכבי הלכת, ננסים כמו פלוטו ושאר הגופים שנעים מסביבה. כל הגופים הללו שמרו במערכת השמש שנוצרה מהנבולה על הסיבוב שלה. וכך הוא נמשך עד היום, כשכל העצמים במערכת השמש סובבים מסביבה.


הנה הנבולה:

http://youtu.be/BDBhOOYJOpk


וערפילית אוריון (מתורגם):

http://youtu.be/dvCD_zdlPxY
ערפילית
מהן ערפיליות?אפשר לראות ערפיליות כמקור הכוכבים. ערפילית (Nebula) היא דבר מרתק בחלל. הערפיליות הן צבירים של גז, ענני ענק שעשויים מאבק וגז בין-כוכבי.

עננים כאלה מפוזרים ברחבי הגלקסיה. המדענים קוראים להן גם ענן מולקולרי ומהן נוצרים כוכבים. גודלן הוא עצום והקוטר של עננים מולקולריים כזה יכול להגיע ל-100 שנות אור - טריליונים של קילומטרים מקצה לקצה של הערפילית. ערפיליות צבעוניות מקבלות את צבען מאור הכוכבים הסמוכים, הנשבר בגז שבהן.

כוכבים מתחילים להיווצר כתוצאה מהתפוצצות של סופר-נובה בכוכב סמוך לערפילית. קראו על כך באאוריקה בתגית "כוכבים, איך נוצרים דברים".


הנה הסבר על הערפילית אוריון ועל ערפיליות בכלל (מתורגם):

http://youtu.be/dvCD_zdlPxY


טיסה מדומה בתוך ערפילית:

http://youtu.be/Xd8KPzJP0_U


וסרטון מעמיק על הערפיליות ביקום (עברית):

https://youtu.be/QcWVLRRltNc?long=yes
עמודי הבריאה
מהם עמודי הבריאה שבחלל?התמונה הזו היא אחת המרשימות והמפורסמות בכל צילומי החלל אי-פעם. הם נמצאים 6,000 שנות אור מאיתנו ומכונים "עמודי הבריאה" (Pillars of Creation). מדובר בשלושה "עמודים" ענקיים, המורכבים מגז קר ומתחממים באור אולטרה-סגול שמניב צביר של כוכבים צעירים.

אבל העמודים הללו אינם עמודים.

עמודי הבריאה הם עמודים עשויים מימן ואבק, בגובה של שנות אור. הם בעצם ערפילית בחלל (Nebula), "ערפילית הנשר", שיש המתרגמים את שמה ל"ערפילית העיט".

על הערפיליות, שבעצם מיילדות כוכבים, כתבנו בערך נפרד. מדובר בעננים בין כוכביים של גז ואבק, עמוסים בחומר גלם ליצירה של כוכבים חדשים ואפילו מערכות שמש כמו זו שלנו. קראו עליהן בתגית "ערפיליות".

"ערפילית הנשר" זכתה לשם זה, כשצולמה התמונה הישנה ומלאת ההוד, של מעין עמודים בחלל. התמונה שזכתה לשם "עמודי הבריאה" צולמה על ידי טלסקופ החלל "האבל" שעיקר עיסוקו במהלך 25 שנות פעילותו בחלל היה הבאה של צילומים מרהיבים, שאיפשרו מחקר מעמיק בחלל החיצון.

תמונה "העמודים" המקורית צולמה באור הנראה, בשנת 1995. בשנת 2014 צולמו העמודים שוב, עם פרטים מהאור התת-אדום הקרוב. רק בצילומים החדשים נראו כמתחבאים בתוך העמודים אותם כוכבים צעירים, שנולדו לא מזמן, שזה המון זמן במונחי כדור הארץ.

כיום, אגב, נראה שצורת העמודים הולכת ומשתנה, או במילים פשוטות - עמודי הבריאה הללו הולכים ונעלמים. מדענים מאוניברסיטת אריזונה, שחוקרים זמן רב את התצפיות הראשונות של ערפילית הנשר, גורסים שהתמונה המקורית לכדה את העמודים הללו ברגע קצר יחסית באבולוציה שלהם ושהצורה האייקונית שלהם הולכת ומשתנה.


הנה סיפורם של עמודי הבריאה והצילומים המרהיבים שלהם:

https://youtu.be/hZ7zGUFDOsg


מצגת וידאו על הערפילית המרהיבה:

https://youtu.be/q67mV91cxCQ


וזום לעמודים הרחוקים:

https://youtu.be/lj3t_gjuXWk
לידת כוכב
איך נוצרים כוכבים?כוכבים נוצרים בענני ענק שעשויים מאבק וגז בין-כוכבי. אלה הן הערפיליות הכהות. עננים כאלה מפוזרים ברחבי הגלקסיה וגודלם הוא עצום, טריליוני קילומטרים מקצה לקצה.

התפוצצות סופר-נובה בכוכב סמוך לערפילית כזו גורמת לגל הלם שמביא לקריסת הענן. הענן נדחס ומסתובב וכוח המשיכה שלו מושך אליו המון חומר מהערפילית שמסביבו. כשמצטבר בו הרבה חומר, מתחילים הלחץ והטמפרטורה שבענן לעלות. הטמפרטורה עולה עד לטמפרטורה של כ-15 מיליון מעלות לערך ובחום הזה מתחיל תהליך שבו מתרחש היתוך של המימן - כך נולד לו כוכב חדש!


הנה הסבר על הדרך בה נוצרים ומתים הכוכבים (עברית):

https://youtu.be/8UsoG09mAdE


כך נוצרו הכוכבים הראשונים (עברית):

http://youtu.be/kSJzIwQQ3G8


וכך נוצר כוכב שביט (מתורגם):

http://youtu.be/bf-nHajMo54


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.