» «

רחצה

סבון
כיצד מייצרים סבונים?ייצור הסבון (Soap) נעשה בתהליך כימי, באמצעות שילוב של חומרים שונים לייצור התמיסה, ייבוש שלה בצורה הרצויה בתוך תבנית ואריזה שלו.

תהליך ייצור הסבון נקרא "הספנה".

לייצור סבון לוקחים שומנים או שמנים ממקורות צמחיים (למשל חמאת שיאה, שמן זית, שמן קוקוס, או חמאת קקאו) או מן החי (שומן בקר, שומן חזיר, שומן עוף).


#מספר דרכים לייצור סבון
לייצור סבון יש 3 שיטות עיקריות:

תהליך חם, בו מחוממים השומנים יחד עם הבסיס, עד שהם נמסים ואז מערבבים אותם היטב עד להשלמת ההספנה.

תהליך קר, בו מערבבים את השומנים או השמנים והבסיס יחד בטמפרטורת החדר והתערובת מקררת ומתמצקת.

תהליך רציף, בו מוזרמים השומנים או השמנים, ביחד עם הבסיס והמים, דרך סדרת צינורות והתגובה הכימית ביניהם מתרחשת תוך כדי תנועה ויוצרת סבון מוצק.


#ייצור הסבון
את השמנים או השומנים מניחים למספר ימים בטמפרטורת החדר וכך נפטרים בהם ממים וממוצקים אחרים.

בשלב הבא מוסיפים לשומן בסיס. הבסיס הזה הוא בדרך כלל חומר כמו סודה קאוסטית, או סידן הידרוקסיד. מוסיפים את הסודה הקאוסטית, למשל, לשומנים או לשמנים בטמפרטורת החדר. מערבבים היטב את המרכיבים עד להשלמת ההספנה.

בשלב השלישי מפרידים את הסבון והגליצרין זה מזה על ידי הוספה של מלח. המלח מפריד את הגליצרין לנוזל (שיכול לשמש למוצרים אחרים, כמו קרם לחות) ומנגד - מותיר את הסבון כשהוא מוצק.

עכשיו מועבר הסבון לייבוש, כשהוא טחון, אל תוך תבניות. בשלב זה מוסיפים לא פעם שמנים אתריים לריח, צבעים או אפילו אבקת קפה.

בשלב האחרון, כשמסתיים הייבוש, מוצא הסבון מהתבניות. הוא מעוצב או נחתך, אם צריך, לגודל או לצורה הרצויים. הסבון נארז ומוכן למכירה.


כך מיוצר הסבון במפעל:

https://youtu.be/1baLzbathvI


סבון נוזלי מיוצר באופן דומה, אך ללא המיצוק והתבניות של הסבון הקשה:

https://youtu.be/YzH2YrT9_p4


כך מייצרים סבון בבית מ-3 מרכיבים:

https://youtu.be/QbQCBaxQIfQ


וסבון לימון ביתי להסרת פיגמנטציה מעור הפנים:

https://youtu.be/P8uQDW8ISZ8
חמאם
מה זה מרחץ טורקי?בית מרחץ טורקי, או בערבית "חמאם" הוא מקום רחצה לח שמקורו במזרח התיכון ובצפון אפריקה. בעבר רק הגברים הורשו להגיע ולהיכנס לחמאם. היום יש כאלה במקומות רבים גם לנשים, אבל בנפרד מהגברים.

במזרח התיכון ובתחומי האימפרייה העותמאנית שימש ה"חמאם" בעיקר לרחיצת הגוף, שהרי למרבית האוכלוסיה ובעיקר לעניים לא היו מקלחות בבית. נעשו בו גם מעט עיסוים שונים, עיסוי ה"קסה" שמטרתו הייתה המרצת הדם בגוף.

בחמאם יש סאונה רטובה וסאונה יבשה, עם חום מפנק שחודר לעצמות ורחצה קרה אחרי הזעה. בחמאם רובצים ומזיעים בנחת וכשחם נשטפים במים קרירים.

בעבר נהגו הרוחצים לשכב באמבטיה של שיש, אפופי אדים וחום ולנשום את בשמי המזרח הריחניים. אם היה להם ממון, גופם היה ממורק ומעוסה בידי אנשי החמאם ובסיום הטיפול הם ישבו על כריות מהודרות ועישנו נרגילות מזרחיות.

בחמאם לא רק ניקו את הגוף. מבחינה תרבותית שימש החמאם גם מקום להתכנסות, שיחות, רכילות, שידוכים ויצירה של קשרים חברתיים ועסקיים.


#תולדות החמאם
השם "מרחץ טורקי" הוא שם שגוי שנתנו לו האירופאים, כיוון שהם הכירו את החמאם במגעיהם עם האימפריה העות'מאנית (הטורקית), לכן הוא כונה "מרחץ טורקי". אבל המקור אינו תורכי, אלא בית המרחץ הרומי, שהיה נהוג בערים רבות ברחבי האימפריה הרומית, שמרכזה היה ברומא.

החמאם התורכי נולד במאה ה-7 לספירה, עת נכבשה טורקיה בידי המוסלמים. דת האיסלאם ציוותה על המאמינים לרחוץ את גופם ומיזוג התרבויות שהתרחש אז בטורקיה הוא שהסב את המרחץ הרומי, שבטורקיה הוא ביזנטי, אל ה"חמאם". כאן עתידים לגלותו לא מעט מהאירופאים, שיעתיקו את בית המרחץ האקזוטי של הטורקים ליבשת שלהם, מבלי לזהות שבעצם הוא נולד אצלם.

כיום יש ברחבי העולם כולו "סאונות" שהן מקבילות לחמאם באפשרויות הנקיון והבריאות שהן מציעות - להזיע היטב ואז לרחוץ במים קרים ולעתים גם לקבל מסאז' מפנק. אבל הקסם של המזרח עדיין מושך רבים.


הנה סרטון על החמאם הטורקי:

https://youtu.be/BpMxxcBx1J0


החמאם של איה סופיה:

http://youtu.be/YGkoIMY60QA


והחמאם באיסטנבול:

http://youtu.be/cqI9VivNKms


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.