» «

רכב פנאי שטח

רכב שטח
מה זה רכב שטח?הוא אוסף של כלי תחבורה המשמשים לטיולים אתגריים בשטח ולמשימות של מחקר והצלת חיים. רכב השטח (Off road vehicle), שכובש את העולם שמחוץ לכבישים, הוא היחיד שיכול לרדת לכל שטח או מרחב פתוח, מבלי לחשוש שלא יצליח לחזור לכביש. זהו רכב שלא פעם נראה שאין לו מגבלות שתואמות את חוקי הפיזיקה.

רכבי שטח מיועדים לנסיעה בדרכים שאינן סלולות. מרביתם מאפשרים נסיעה טובה גם בכביש, בעוד מיעוט מיועד לנסיעה בשטח בלבד.

במשמעות הצרה של המונח "רכב שטח", מקובל להתייחס בעיקר לכלי רכב בעלי ארבעה גלגלים. במשמעותו הרחבה של המונח, מתייחסים לכל סוג של כלי רכב בנוסע בשטח, כולל משאיות מרובות גלגלים ואופנועי שטח.

היסטורית, פיתוח כלי רכב המיועדים לנסיעה בשטח נולד בתקופה שבין מלחמות העולם. הפיתוח הזה קיבל תנופה משמעותית, במהלך מלחמת העולם השנייה, משנמצא שיש חסר של ממש בכלי רכב בעלי הנעה כפולה, המאפשרים תנועה בדרכים לא סלולות.

משימות הסיור נעשו באותה תקופה על ידי פרשים או אופנועים. מכרז שפרסם צבא ארצות הברית לרכב שטח קל לסיור, הביא כמה הצעות. מתוכן בחר הצבא האמריקאי את הג'יפ (Jeep), אב הטיפוס 'ויליס MB' של חברת ויליס.

הצלחתו של הג'יפ הייתה אדירה. מעל 600 אלף ג'יפים ייוצרו במלחמה. כמו ה"לנד רובר" הבריטי, שהצלחתו במלחמה מתוקשרת תביא אותו לחדירה מוצלחת לשוק האזרחי, כך תהפוך המילה ג'יפ מילה נרדפת באמריקה ובמקומות רבים בעולם ל"רכב שטח". להצלחה דומה יזכה בשלהי המאה ה-20 גם ה"האמר" האמריקאי.


הנה הג'יפ - רכב השטח המוביל בעולם (מתורגם):

https://youtu.be/qAwLskwif50


נהיגת שטח מציבה אתגרים מטורפים:

https://youtu.be/8pQq9BMctPc


הלנד רובר הבריטי גם הוא מהמפורסמים שברכבי השטח:

https://youtu.be/u7Oc4g_CtZc


ה"האמר" הצבאי שמשמש גם את צה"ל והפך בעולם לרכב שטח יוקרתי לאזרחים:

https://youtu.be/7nh_o9r1atU


יש רכבי שטח מפנקים שמציעים מתקנים שלא יאומנו לשטח:

https://youtu.be/Io7Q1uJehQU


יש שמנסים לגבור על כוח המשיכה:

https://youtu.be/y1ubHrljbEE


מפלצות עבירות שלא יאומנו:

https://youtu.be/WrjjV6nGh0g


ה"זיבר", רכב השטח שפותח בישראל ונחשב מהטובים בעולם (עברית):

https://youtu.be/iCK9CdvGZV4?long=yes


ואחד הנחשבים שברכבי השטח המשפחתיים - לנד קרוזר של טויוטה (מתורגם):

https://youtu.be/IXNDx_XgoKg?long=yes
לנד רובר
מהו סיפורו של הלנדרובר?אם נסעתם פעם או ראיתם סרט על אזורים נידחים באפריקה, דרום אמריקה, אסיה ואוסטרליה - סביר שראיתם את הלנד רובר נוסע בהם.

הלנד רובר הראשון עוצב על ידי מוריס וילקס, מעצב חברת רובר, לאחר שהתנסה בנסיעה בג'יפ האמריקני ממלחמת העולם השנייה. אותה מלחמה תלווה את הדגם הראשון היטב, בעיקר מכיוון שגוף הדגם הראשון היה מסגסוגת אלומיניום ומגנזיום, אילוץ שנבע מהמחסור בפלדה ולעומתו בשפע באלומיניום מתעשיית המטוסים של אחרי המלחמה.

אבל היה יתרון עצום באלומיניום, שכן הוא היה קל מהפלדה וגם עמיד בפני חלודה. בדיעבד הקנתה לו עמידות המתכת של הלנדרובר בפני קורוזיה, מוניטין של רכב עמיד בתנאים קשים. בקיצור, מה שנולד כאילוץ הפך למסורת של אלומיניום, במשך שנים רבות ומוצלחות.

גם הצבע של הלנדרוברים הראשונים הושפע מהמלחמה. הסיבה - בשל עודף בצבע ירוק בהיר שהיה נהוג לתאי טייס במטוסים, נצבעו הדגמים הראשונים בגוונים שונים של הצבע הירוק הזה.

כך נולדו הלנדרוברים הראשונים ככלים חקלאיים, עם שימושים כמו זריעה, גרירה, קציר, דישה ועוד פעלים מתחום עבודת האדמה. בהדרגה התרחב בסיס הגלגלים שלו מ-80 ל-88 ול-107.

מחקלאות המשיך הלנדרובר לכבוש קהלים חדשים. ממשלחות מחקר, דרך טיילי ספארי ועד לשימושים צבאיים - לצד הפיכתו לרכב שטח מצליח, "כבש" הלנדרובר את הלוחמים והיה לרכב קרבי בצבאות שונים בעולם.

בין שימושיו הצבאיים של הלנד רובר הוא החל לתפקד כרכב שדה רב-שימושי, רכב תקשורת, רכב נושא מכונות ירייה, מכונה מתנייעת לטילי טאו ואפילו אמבולנס שדה.

ללנדרובר הצבאי הותאמו פריטים וציוד מיוחד, כולל מכלי דלק גדולים ומתקנים שונים. הוא היה רכב שטח קשוח ומתחרה לג'יפ האמריקאי.

אבל בשנות ה-70 יצאו דגמי הריינג' רובר, שהיו רכבי שטח מפוארים ראשונים מסוגם. בתחילה הם התקבלו בזלזול, מי חשב אז שרכב שטח יכול להיות מפנק? - אבל כשבתי מלוכה וטייקונים עשירים החלו להכניס אותו לחנייה שלהם, הפך הריינג' רובר להצלחה מסחררת ולמבשר של דור רכבי הפנאי-שטח הבא, מה שיזכה לשם SUV.


הנה קיצור תולדות הלנד רובר:

https://youtu.be/2uZt4J3SJpM


פרסומת לדגם מהחדשים שלו:

https://youtu.be/agB5c8oirMg


תחרות עבירות בין ריינג' רובר וטנק:

https://youtu.be/-wKfpPrRVIo


הלנד רובר בתחרות הראלי של 1964:

https://youtu.be/Cl5pdBqZOjs


וסרט תיעודי על תולדות הלנדרובר:

https://youtu.be/bplWL6kr3jM?long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.