» «

DC3

DC3
כיצד שינה מטוס ה-DC3 את עולם התעופה?מטוס ה-DC3 הוא אולי המטוס המעניין ביותר בתולדות התיירות. עד שהוא נולד הייתה הטיסה עניין יקר במיוחד, שרק עשירים מופלגים נהנו ממנו. המטוס הזה נולד בכלל מה-DC2 שהיה מטוס עמיד, מהיר ומוצלח מאוד. הייתה זו חברת תעופה שהזמינה אצל חברת מקדונלד - דאגלס, המתחרה הגדולה של בואינג המצליחה, מטוס נוסעים גדול ומהיר יותר.

התוצאה הייתה מטוס מהיר יותר, שהטיס כמעט פי 2 נוסעים מקודמו (22 לעומת 12 ב-DC2) ואגב כך, כמעט ולא הגדיל את תצרוכת הדלק שלו. מכאן באה ההצלחה הכלכלית האדירה של המטוס החדש. כרטיסי הטיסה הוזלו משמעותית בו, כי ניתן היה להטיס בו המון נוסעים ולעשות זאת במחיר כמעט זהה למתחריו וקודמיו. מכאן למעשה, הגיעה הטיסה גם למעמד הבינוני. המוני אנשים שבעבר לא יכולים היו לחלום על טיסה, לפתע מצאו את עצמם עם מזוודה על המטוס, בדרך לחופשה בארץ רחוקה.

אגב, מכאן גם נולד מקצוע הדיילת, עם ההצלחה של מטוס ה-DC3. בתור מטוס שהטיס יותר מפי 2 מהמתחרה היחיד שלו, היו צריכים מי שיטפל, יזין וישרת את 22 הנוסעים שבו. נשים רבות מצאו את עצמן במקצוע חדש לחלוטין - הדיילת. המקצוע הזה משך אליו המוני נשים שגם כך לא היו משופעות במקצועות שיכולות היו לעסוק בהם באותה תקופה. אולי לא פמיניזם, אבל בכל זאת התקדמות מסוימת לכיוונו.

גם גיבור מלחמה היה ה-DC3 הזה... כי במלחמת העולם השנייה הפכו האמריקאים את המטוס הפופולרי למטוס נושא גייסות. כאן הם יקראו לו דקוטה. גם כאן הוא הפך מיד להצלחה מסחררת, כי זה היה מטוס עמיד במיוחד, שכמעט שום דבר לא הפיל אותו והוא צלח מבחנים אינסופיים במצבים קשים וברגעי מלחמה.

כמובן שאחרי המלחמה נמכרו המוני דקוטות מעודפי הצבא, ליותר מ-100 מדינות שרכשו אותם בגרושים ונהנו מאוד מהמטוסים האמינים והמצוינים האלה. במקומות רבים בעולם הוא עדיין טס! בזכותו הפכו הטיסות לזולות מאי-פעם והתיירות העולמית החלה להמריא אל השמיים, תרתי משמע!

אז ניתן לומר בקלות שה-DC3 היה מטוס גבר, גיבור ומתגבר גם יחד!


הנה סיפורו של מטוס ה-DC3 (עברית):

https://youtu.be/E7PwRbbvZ_M
דייל אוויר
מה עושים הדיילים?לאווירה הרגועה בטיסה ארוכה אחראים דיילי האוויר (Cabin crew), שרבים רואים בהם את האנשים הכי חשובים בטיסה. הרי אם תחשבו על זה היטב, היא אחד הדברים היותר מפחידים ופחות מובנים מאליהם, עבור בני אדם. אנו ישובים במטוס, יצורים חיים שמוצאים את עצמם בעצם גדול שנמצא 4 קילומטרים מעל פני האדמה, והם, הרבה יותר מ"מלצרים מעופפים", כמו שיש המכנים אותם בלעג - מרגיעים אותנו, מכניסים נינוחות לאירוע המשונה ומדברים בחיוך, גם אם מעצבנים אותם.

הדיילות והדיילים, לרוב צעירים ויפים להפליא, שרובנו מזהים בחליפות היפות, בבגדים הייצוגיים ובעקבים או בנעלי הבובה של הדיילות. הם תמיד נעים בחבורות דקיקות ונעימות מראה, ממהרים ואוחזים במזוודות הטרולי הקטנות, בדרך אל או מהמטוס. הדיילות ישאו איתן מדי פעם גם את תיק האיפור המתבקש - מקצוע זוהר או לא?

במהלך הטיסה יש לכל אחד מהדיילים תפקיד. זוהי שורת מטלות שהם ממלאים ברצינות רבה. כאן הם בודקים את כרטיסי הטיסה, שם מדריכים לשעת חירום, כאן מבקשים בנימוס מהנוסעים לחגור חגורות בטיחות, מחלקים אוכל, מנקים, מוכרים מוצרים ללא מכס או מביאים שמיכה למי שקר. עבודה לא קלה ובגובה רב.

אגב, מקור המילה “דייל” הוא במילון של בן־יהודה, אבל הוא השתמש במילה עתיקה שפירושה היה משרת (ומקורה במילה “דולוס”, שביוונית עתיקה פירושה “עבד”) והפך אותה למלצר. כך היא הועתקה למילון של יהודה גור, שכמו אליעזר בן-יהודה, הגדיר אותה כ“מביא המשקאות והמאכלים במסעדה או בבית קפה”.

בתחילת שנות ה–50, קרא אותה משה שרת, לימים ראש הממשלה השני של ישראל, בסיפור מאת יצחק שנהר, “בדרך לנאטאל” והציע אותה להנהלת “אל־על”, שאימצה אותה.


הנה עבודתה של הדיילת (עברית):

https://youtu.be/w_ZhUeaxNds


היסטורית, הדיילות חייבות את המקצוע שלהן למטוס ה-DC3 המהפכני (עברית):

https://youtu.be/E7PwRbbvZ_M


כך לומדים את העבודה באיחוד האמירויות:

https://youtu.be/eCVZjLbhOck


דיילים מספרים על העבודה:

https://youtu.be/hsI7Vq73eW0


את רוב מה שלומדים הדיילים רובנו לא נחווה... וטוב שכך!

https://youtu.be/_3ZBfiQAuPE


והקורס של הדיילים (עברית):

https://youtu.be/-bxN9Mzu28g?t=27s&long=yes


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.