» «

חבל

חבל
איך מייצרים חבלים?החבל (Rope) הוא סוג של חוט שזור וחזק, המאפשר להעביר כוח על פני מרחק רב. החבל מעביר את הכוח במשיכה בלבד. יתרונו הוא בכך שהמשיכה בו לא חייבת להיות במסלול ישר ומכאן שהוא שימושי במגוון עצום של משימות - ממשיכה, הידוק, דרך הרמה, מתיחה או קשירה - כבר מימי קדם היה החבל אחד המוצרים השימושיים בתחום העבודה.

את החבל מייצרים ממרכיבים דקים, ביניהם סיבים, גדילים ועיקרים - חוטים ששזירה שלהם יוצרת את המבנה החזק והארוך שמייצר כוח רב וממלא משימות במגוון עצום של תחומים.

בימי קדם נהגו לייצר חבלים מסיבים טבעיים של פשתן, קנביס, אגבה ועוד. אז וגם היום השתמשו בטכניקות של שזירה ופיתול, כדי ליצור חבלים חזקים שיוכלו לעמוד במשימות קשות.

כיום מייצרים חבלים בעיקר מסיבים סינתטיים. הללו מיוצרים מחומרים שונים, ביניהם ניילון, פוליפרופילן ופוליאסטר, שהוא חזק כמו ניילון אך עמיד ממנו בפני שחיקה ושפשוף. הפוליאסטר גם לא מושפע ממים, עמיד בפני עובש ובעיצוב בחום, הוא שומר על צורתו. חומר נוסף הוא האראמיד, שיכול להיות חבל חסין אש, בגרסת "נומקס". ממנו ניתן גם לייצר חבלים דקים מאד וחזקים להפליא.


כך מייצרים את החבלים המודרניים במפעל:

https://youtu.be/UyDHBNix6hA


עוד מפעל שמייצר חבלים:

https://youtu.be/fPmePy5mzcc


ועל תהליך ייצור החבלים המסורתיים:

https://youtu.be/dwBQ3znE9GQ


כבלים מודרניים מיוצרים בצורה דומה:

https://youtu.be/eDVf71xd2cQ
קפיצה בחבל
למה כל כך מומלץ משחק הקפיצות בחבל?הספורט הזה הוא משחק והמשחק הזה הוא ספורט. דילוג או קפיצה בחבל (Jump rope) היא משחק ילדים ותיק ואהוב, שיש לו מעריצים במקומות רבים בעולם.

משמשים בו מגוון של ניתורים וקפיצות - מניתור בודד ועד כפול, דילוג בסיבוב, דילוג הפוך או ברגליים משולבות. גם אפשרויות החבלים מגוונות - לעתים משתמשים בחבל אחד ולעתים קופצים ביחד, תוך שימוש בשני חבלים. לעתים זה ילדות צעירות המשחקות לבד או במשחק תחרותי ולעתים אימון אישי למבוגרים - לשיפור הקואורדינציה וסיבולת לב-ריאה באימוני ספורט.

התיעוד הראשון הידוע של הניתור בחבל הוא מאירופה של המאה ה-19. המשחק באותה תקופה שימש בעיקר ילדות צעירות, ששתיים סובבו אז את החבל והשלישית קפצה, תוך ספירה או דיקלום של שיר בחרוזים.

חבל הקפיצה, שנקרא בעברית "דלגית", מצויד בדרך כלל בידיות החזקה קלות, המחוברות לחבל בקצוות. בטכניקה האמריקאית, שנפוצה כיום בארצות הברית ומעט גם באירופה, משתמשים לא פעם בשני חבלים שמסובבים בשתי ידיים לכיוונים מנוגדים, טכניקה מסובכת יחסית, המצריכה מיומנות רבה בקפיצה.

משחק הקפיצה בחבל הוא משחק מושלם. לא צריך בשבילו הרבה - רק חבל - והוא מעניק שעות רבות של הנאה וחוויה חברתית או אישית, כושר ופעילות גופנית נהדרת, ביחד עם חברים או לבד. כיף אמיתי!


הנה קפיצה בחבל:

https://youtu.be/TT4qa_xgQFg


על הקפיצה בדלגית:

https://youtu.be/JA6irY56wXI


שימוש בדלגית למטרות כושר:

https://youtu.be/6UQ9nQoPCfU


הסגנון האמריקאי, עם שני החבלים:

https://youtu.be/NEY1a5uoIPY


ישנם אלופי קפיצות שמגיעים לשליטה שלא תאומן בחבל:

https://youtu.be/J077NL55p5c


ומי שנוהגים להתאמן הרבה בקפיצות חבל הם המתאגרפים לאורך ההיסטוריה:

https://youtu.be/Hqwku_iHRv8
טריק החבל ההודי
מהו טריק החבל ההודי?אחד הקסמים המדהימים בעולם הוא טריק החבל ההודי. זהו אחד הקסמים היותר ותיקים בעולם, השם "טריק החבל ההודי" ניתן לו כבר במאה ה-19, בעיקר בעיתונות הבריטית וההודית, כשהתפרסמו עדויות רבות של אנשים שטענו כי חזו בפאקירים המטפסים על חבל.

אחד ההסברים לקסם המדהים הוא שלמעשה לא מדובר בחבל רגיל, אלא במוט עטוף בחבל היוצא מחדר נסתר, שנמצא באדמה וממנו יוצא המוט הארוך, שמחליף את החבל. אז מטפס עליו הפאקיר וכשרוצים שהחבל ייפול, האדם המסתתר בחדר התת קרקעי מושך במהירות את המוט ונשאר רק החבל הנופל מיידית.


כך הטריק ההודי של החבל נראה פעם:

https://youtu.be/ImSjQZDoixU


והנה טריק החבל של ההודים כיום:

https://youtu.be/rPUAlR1qiRQ


והנה ההסבר לטריק:

https://youtu.be/624X6NP5k6g


שימו לב לקסם ותראו את זה בדיוק:

https://youtu.be/QfDX-a7MQPM


יש גם שיטה אחרת - מה שנראה כחבל דק אבל הוא בעצם שרשרת שיכולה להתמצק:

https://youtu.be/OnR585g-UaY
קשר (יחידת מידה)
מדוע נקראת מידת המהירות בים "קשר ימי"?הקֶשֶר (Knot), או הקשר הימי, הוא יחידת המדידה של המהירות הימית. היא קרויה על שם השיטה הקדומה למדידת מהירות של אוניות. בימים עברו, לפני מאות שנים, נטלו הספנים חבלים ארוכים וקשרו בהם קשרים. את החבלים הללו היו משחררים תוך כדי שיט ואחרי כן ספרו כמה קשרים עברו בפרק זמן מסוים. הכפלת מספר הקשרים בשעה הייתה המהירות ב"קשר ימי".

קשר היא יחידה ששווה ל-1 מיל ימי לשעה. בקילומטרים היא בערך 1.852 קילומטר לשעה.


הנה מדידה של מהירות ומרחק הספינה באמצעות קשר:

http://youtu.be/LZY3FJGG_gQ?t=22s


הסבר על מדידת המהירות באמצעות קשרים בחבל:

https://youtu.be/RtvfYJFhYEg


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.